Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Okunma : 15298
 
Egzamanın bir çok nedeni olabilir. Egzamalı çocukların cildin yapısında bulunan yağ miktarında ve içeriğinde değişme olur. Cildin yapısındaki bu değişme sonucunda deriden yoğun su kaybı olur. Su kaybı dirençli kaşıntıya neden olur. Cildin yapısının bozulmasıyla alerjik gıdalar veya çeşitli kimyasal maddeler cilde daha fazla zarar vererek iltihap hücrelerin cilt bölgesine toplanmasına neden olur. Bu olaylar sonucunda da ciltte egzamanın belirtileri ortaya çıkar.
 
Egzama gelişmesinde genetik çok önemlidir. Filaggrin mutasyonu denilen genetik bir bozukluk egzama oluşmasında önemlidir. Bu genetik bozukluk sonucu cildi dış etkenlerden koruyan bariyer özelliğinde bozulma görülmektedir.

Bebeklerde özellikle en önemli nedenler gıda alerjisidir. Egzamalı çocuklar genellikle cilt doktorlarına gider. Doktorlar da onlara nemlendirici ve kortizonlu merhemler verir. Düzelir veya düzelir gibi olur ama bir türlü düzelmez. Çünkü altta yatan neden gıda alerjisi olup alerjik gıdayı aldıkça da düzelmez. Bu nedenle egzama teşhisi konan çocuklarda kesin nedenin bulunması gerekmektedir.

Egzamalı çocukların cildi çok kurudur. Bu nedenle cildi kurutan sabun ve şampuanlar da cildin kuruluğunu daha da artırmaktadır. Yünlü kıyafetler de cilde zarar vermektedir.

Egzamalı çocukların ciltleri narin olduğu için çok dikkatli olmak gerekir. Sıkı kıyafetlerden de sakınmak gerekir.

Egzamalı çocukların saçlarında sıklıkla konaklar vardır. Saçlı deride konağa seboreik dermatit denir. Egzamalı çocuklar seboreik dermatit bakımından incelenmelidir. Sedef hastalığı ve uyuz yönünden de incelenmelidir.

Egzamanın bilinmeyen birçok nedeni de olabilir.

Sonuç olarak egzamanın en sık nedeni genetiktir. Bu nedenle ailede alerjik hastalık açısından sorgulanmalıdır. Genetik yanında gıda alerjisi önemli bir neden olup hangi gıdanın egzamaya neden olduğu araştırılmalı ve sorumlu gıda bulunursa diyet yapılması önerilmektedir. Sorumlu gıdanın en az 6 ay süreyle yasaklanmasıyla egzamada belirgin bir düzelme olacaktır.

Egzamanın erken teşhisi yapılmalı ve nedeni bulunmalıdır. Neden bulunduktan sonra egzama tedavisi yapılmalıdır. Mümkün olduğu kadar kortizonlu kremlerden uzak durulmalıdır. Mecbur kalınırsa da kortizonlu kremler kısa süreli kullanılmalıdır.


 

Etiketler: egzama
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı İstanbul Liv Hospital,Ahmet Adnan Saygun Cad. Canan Sok. No:5 Ulus, Beşiktaş, İstanbul Randevu ve bilgi için: 444 4 548 (7-24 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Doç. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.