Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Okunma : 9826
Öncelikle ürtiker (dabaz) geçici bir durumdur. 1 hafta süresi içinde tüm vücudu kaplayabildiği gibi bir gün sonrasında tamamen kaybolabilir.  1 hafta süresince dalgalanma göstermektedir.
 
Öncelikle şüpheli ürtiker nedeni
ilk yapılması gereken çocuğun kaşıntısını geçirmek ve rahatlatmaktır. Kaşıntı dayanılmayacak kadar ağır ise enjeksiyon şeklinde antihistaminik ilaçlar uygulanabilir. Bunun dışında çocuğu rahatlatacak antihistaminik ilaçlar ağızdan verilmelidir. Doz ayarlanması ve süresi hekimler tarafında yapılmalıdır.
 
24 saat içinde yanıt alınmayan durumlarda diğer tedaviler de ilave edilebilir. 3 gün sonunda tekrar değerlendirme yapılmalıdır.
 
Çok ciddi durumlarda kortizonlu ilaçlar da kullanılabilmektedir.
 

Etiketler: ürtiker
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı İstanbul Liv Hospital,Ahmet Adnan Saygun Cad. Canan Sok. No:5 Ulus, Beşiktaş, İstanbul Randevu ve bilgi için: 444 4 548 (7-24 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Yorum
Doç. Dr. Ahmet AKÇAY 12.05.2014 01:05:08
Merhaba, ben çocuk alerji uzmanı olduğum için 18 yaş üstündekilere yorum yapmam doğru olmaz. Geçmiş olsun
Yorum
memet 46 11.05.2014 18:54:02
Doktor bey,ben 55 yaşıdayı3 gündür dabaz hastalığıyla zor saaler geiriyorum.Bana bir yol gösterir misiniz?
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Doç. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.