3-yasina-gelen-cocuklar-birey-olmaya-basliyor

3 Yaşına Gelen Çocuklar Birey Olmaya Başlıyor

3 yaşına gelen çocuklar, artık bebeklik dönemini geride bırakırlar. 2 yaş sendromunu atlatmış, kendi isteklerini ifade edebilen, temel ihtiyaçlarını söyleyebilen ve bir kısmını kendi başına yapabilen bireyler olurlar. Bu dönemde, daha önce yapmadıkları bazı davranışları yapmaya başlamaları normaldir.

Uzmanlar 3 yaşından sonra artık bebeklik dönemlerinin bittiğini anlattı. Eskiden ilaç kutularına dokunmayan çocukların, gizlice ilaçları kurcalayabileceği ve hatta içebileceğini söylediğinde ” yoo, benim çocuklarım yapmaz” dediğimizde farkederiz ki, çocuklar hasta olduklarında onlara verilen ilaçların ne olduğunu, ne işe yaradıklarını soruyorlar. Bir defasında da ilaç kutularını karıştırırken yakaladığınızda uzmanların söyledikleri kulaklarınızda yankılanır. İlaçların olduğu kutu acilen ulaşamayacakları yerlere kaldırılır apar topar.

2 yaş dönemindeki hırçın tutumları biter ama, son dönemde başka bir davranışlar belirlenir. Hırçın olmayan fakat inatlaşmanın başka bir boyutuna varılabilir. Kendi kıyaftelerini kendileri seçebilirler. Kendi istedikleri yemekleri yapmanızı isteyebilirler. Yemek seçmeselerde bazen tutturma durumları olabilir. Bazen de çok anlamsız şeyler için korkunç inatlaşmalar yaşanabilir.

Konuşarak halledilmeyecek problem yoktur. Kuralların gerekliliğini çocuklara anlatmak gerekir. Biz yetişkinler için de kurallar olduğunu, bizim de gün içinde uyduğumuz kuralları örnek vererek anlatmak, onların anlamasına yardımcı olacaktır.

Alıntı: Derya Coşkundeniz

3 Yaşına Gelen Çocuklar Birey Olmaya Başlıyor İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE