Ağız ve diş sağlığı haftası

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma

Bu hafta Ağız ve Diş Sağlığı Haftası. Diş sağlığımızın iyi olması ya da kötü olması sadece ağzımızı değil tüm vücudumuzu etkiler. Ağzımız mikropların vücumuza girdiği ilk yerdir. Bu nedenle ağız temizliği en az vücudumuz kadar önemlidir. Diş sağlığımızı korumak için bazı alışkanlıkları kazanmamız gerekir. . Bu alışkanlıkların başında diş fırçalamak gelir ve bu alışkanlığı çocuklarınıza kazandırmalısınız. Ama nasıl?

Diş Fırçalamaya Kaç Yaşında Başlamalı?

6-8 aylık bebeğin, ilk dişleri göründüğünde temizleme işlemine başlamalısınız. Sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silip temizleyebilirsiniz. Diş fırçası kullanımına ise 2,5-3 yaşında başlamalısınız.

Okul öncesi çocuklarda diş fırçalama için bir teknik uygulatmak çok zordur. Ancak burada önemli olan çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmanızdır. Çocuklar dişlerini fırçalarken dişlerin görünen, kolay ulaşılan yüzlerini fırçalar. Ancak çürükler dişlerin ara yüzlerinde ve çiğneyici yüzlerindedir. Bu nedenle oraların temizlenmesi de gerekir. Çocuğunuz dişlerini fırçaladıktan sonra kontrol etmeniz daha sağlıklı olur.

Çocuğunuza alacağınız diş fırçasını seçerken, çocuğunuzun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Tabiki de diş fırçasını almakla bitmiyor. Diş fırçasını aldıktan sonra sıra diş fırçalama alışkanlığı kazandırmaya geliyor. Çocuklar diş fırçalamayı sevmiyorlar. Bu alışkanlığı kazandırmak için diş fırçalamayı onlar için eğlenceli hale getirirseniz çok daha kolay olacaktır. ‘Diş fırçalamak nasıl eğlenceli hale gelir ki?’ demeyin.

Haydi Mikropları Yakalayalım !

Diş fırçalamak çocuklar için sıkıcı bir aktivete olabiliyor. Ama bunu değiştirmek sizin elinizde. Öncelikle bir düzene sokmalı ve her gün aynı saatlerde yemeklerden hemen sonra diş fırçalama zamanı olmalı. Bir süre sonra alışkanlık haline gelecektir. Bu sırada mutlaka sizin de onunla dişlerinizi fırçalamanız gerekir. Unutmayın, çocuklar sizi taklit eder.

Onu zorlamadan, diş fırçalamayı oyun haline getirerek onunla birlikte dişlerinizi fırçalamalısınız. ‘Haydi birlikte mikropları yakalayalım!’ ‘Haydi çürüklerle savaşalım’ gibi sözlerle diş fırçalamaya bir hikaye bulabilirsiniz. Aynı şekilde banyoya bir kum saati yerleştirebilir ve kum saati bitene kadar dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. 2-3 dakikalık diş fırçalama yeterli olacaktır. Çocuk için uzun bir süre olabiliyor. Bunun için bir şarkı seçip şarkı bitene kadar dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Çocuğunuzun sevdiği bir çizgi film kahramanlı diş fırçası ve macunu almanız da çocuğunuzu heveslendirebilir. Diş macununu yutmaması gerektiğini mutlaka hatırlatmalısınız.

‘Dişim çürüyünce ne olur ki anne?’

Çocuklar diş çürümesi kavramını tam anlayamayabilirler. Bu nedenle onlara şeker, bisküvi, çikolata yedirdikten sonra aynada dişlerine bakmasını isteyin. Ne kadar kirli ve yapış yapış gözüktüğünü söyleyin. Ardından dişlerinizi fırçalayın. Bir de fırçaladıktan sonra dişlerini incelemesine izin verin. Ne kadar parlak ve temiz göründüğünü vurgulayın.

Oyun oynarken oyuncaklarının da dişlerini fırçalamasını isteyin. Böylece çocuğunuz herkesin dişlerini fırçalaması gerektiğini düşünecektir.

Neler Yapabilirsiniz?

-Mutlaka çocuğunuzla birlikte sizde dişlerinizi fırçalayın.

-Ona birkaç tane diş fırçası alabilirsiniz. Bu fırçalar farklı renklerde ve farklı çizgi roman kahramanlarından olabilir. Her seferinde farklı bir tanesini seçmesi diş fırçalama isteğini arttırabilir.

-Evde diş fırçalama panosu oluşturabilirsiniz. Her fırçalamadan sonra panoyu işaretleyebilirsiniz.

-Önce kendi dişlerini fırçalasın. Sonra siz onun dişlerini fırçalayın, o da sizinkileri.

-Banyoya bir kum saati yerleştirebilirsiniz. 2 dakikalık bir süre yeterli olacaktır.

Çocuğunuz doğru diş fırçalama alışkanlığını ne kadar erken kazanırsa, gelecekte diş çürükleriyle karşılaşma olasılığınız o kadar düşecektir.

Bu yazı farklı kaynaklardan alıtı yapılarak düzenlenmiştir.

Ağız ve Diş Sağlığını Koruma İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE