Alerji Belirtileri

Alerji belirtileri ve şiddeti, alerjiden alerjiye, çocuktan yetişkine değişiklik göstermektedir. Alerji belirtileri, gözlerde ya da burunda kaşıntı, hapşırma, burun tıkanıklığı, boğazda sıkışma hissi, solunum sorunları ve hatta anafilaktik şok (baygınlık veya bayılma) şeklinde görülebilir.
 

Belirtiler yıl boyunca (toz akarları ya da gıda gibi alerjenlere karşı) ya da mevsimsel (örneğin polen kaynaklı) olarak ortaya çıkabilir.
 

Dünyanın farklı yerlerinde, farklı alerjenler yaygın olduğundan, alerji belirtileri de nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişebilir. Örneğin, ananas ülkemizde çok sık tüketilen bir meyve olmadığından alerji de sık görülmez fakat yumurta ya da buğday gibi birçok yiyeceğin içinde olan besinlere olan alerji yaygındır.
Alerji belirtileri alerjik hastalığın tipine göre değişmektedir. Alerji belirtilerihafif olabildiği gibi ciddi de olabilir. Birçok çocukta alerji hafif seyirliyken alerji nedeniyle hayati tehlikeye neden olabilen alerjik şok olarak bilinen çok ciddi belirti ile de karşı karşıya kalınabilir.
Alerjik nezlenin başlıca belirtileri;
-Burun tıkanması
 -Burun kaşınması
-Nezle
-Gözlerde kaşınma ve sulanma
 
Egzama (Atopik dermatit) başlıca belirtileri,
-Ciltte kaşıntı
-Ciltte kızarıklık
-Ciltte kuruluk
-Belirtilerin yüz ve eklem yerlerinde görülmesi
Besin alerjisinin başlıca belirtileri,
-Ağız etrafında kızarıklık
-Dil, dudak, yüz veya boğazda şişlik
-Ciltte kaşıntılı kızarıklık
-Alerjik şok
 
Böcek alerjisinin başlıca belirtileri
-Böcek ısırması bölgesinde büyük şişlik, kızarıklık
-Kaşıntı
-Öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı
-Alerjik şok olmaktadır.
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ALERJİ BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 2.12.2014 15:22:15

Çocuk alerji uzmanına gitmenizde fayda var. Öksürüğün nedeni araştırılmalı. İyi günler dilerim.

ibrahim - 16.11.2014 00:16:04

1.5 yaşında kızım var 2 ay dir öksürük var gecmiyo hocam.birde gece uyurken horlamasi var,kasintisi da var doktora gittik burun sipreyi verdiler bi etki etmedi sizin onneriniz nedir.şimdiden tsk iyi geceler...

YORUM EKLE