Alerji belirtileri alerjik hastalığın tipine göre değişmektedir. Alerji belirtileri hafif olabildiği gibi ciddi de olabilir. Birçok çocukta alerji hafif seyirliyken alerji nedeniyle hayati tehlikeye neden olabilen alerjik şok olarak bilinen çok ciddi belirti ile de karşı karşıya kalınabilir.
Alerjik nezlenin başlıca belirtileri;
-Burun tıkanması
 -Burun kaşınması
-Nezle
-Gözlerde kaşınma ve sulanma
 
Egzama (Atopik dermatit) başlıca belirtileri,
-Ciltte kaşıntı
-Ciltte kızarıklık
-Ciltte kuruluk
-Belirtilerin yüz ve eklem yerlerinde görülmesi
 
Besin alerjisinin başlıca belirtileri,
-Ağız etrafında kızarıklık
-Dil, dudak, yüz veya boğazda şişlik
-Ciltte kaşıntılı kızarıklık
-Alerjik şok
 
Böcek alerjisinin başlıca belirtileri
-Böcek ısırması bölgesinde büyük şişlik, kızarıklık
-Kaşıntı
-Öksürük, nefes sıkışması, akciğerde hırıltı
-Alerjik şok
 
İlaç alerjisinin başlıca belirtileri;
-Kaşıntı
-Kızarıklık
-Yüzde şişme
-Akciğerde hırıltı
-Alerjik şok
 
Alerjik şok
Alerjinin bazı tiplerinde, özellikle besin alerjilerinde ve böcek alerjilerinde alerjik şok denilen ciddi alerjik reaksiyon gelişme riski vardır. Alerjik şok gelişince acil tedavi gerekmektedir. Alerjik şokun belirtileri şunlardır;
-Şuur kaybı
-Baş dönmesi
-Ciddi nefes sıkışması
-Hızlı ve zayıf nabız
-Ciltte kızarıklık
-Bulantı ve kusma
-Nefes almada zorluk
 
Alerjik şok belirtilerinden 2 farklı belirti varsa alerjik şok gelişmiş demektir. Alerjik şok teşhisi için alerjik şokun tüm belirtilerinin olması gerekmez.
Ne zaman doktor görmelidir?
Alerji belirtileri çocuğunuzda varsa çocuk alerji uzmanı tarafında değerlendirilmesi gerekir. Ciddi alerjik reaksiyon gelişen bir çocukta hemen ambulans çağrılmalıdır. Çocuk yatırılmalı ve ayaklar yukarı kaldırılmalıdır. Evde epinefrin oto-enjektör varsa bacağın sağ yan kısmından enjekte edilmelidir.
 
Astım ve alerjik hastalıkların belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (Diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim alarak çocuk alerji uzmanı diploması almaya hak kazanmış uzmanlardır. Sonuç olarak çocuk alerji uzmanları hem çocuk doktoru hem de alerji konusunda uzmanlık diploması olan çocuk doktorlarıdır.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ALERJİ BELİRTİLERİ NELERDİR? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE