Çocuk Alerji Hastalıkları ve Astım Uzmanı

Alerjik hastalıkların artmasıyla alerji doktorlarının da önemi artmaktadır. Alerjisi olan bir çok kişi alerji doktoru aramaktadır. Alerji doktoru bulmaya çalışırken alerji doktoru olmayan bir doktora gitmemek için alerji doktorunun ne olduğunu bilmekte fayda vardır.

Alerjik hastalıkların sıklığı tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de artmaktadır. Neredeyse alerji hastası yakını olmayan yok gibi. Bu kadar alerjik hastalıkların artması ile 20 yıl öncesinde kurulan alerji bölümler hızla gelişti. Alerji bölümlerinin artması ile alerji doktorlarının sayısı da artmaya başladı.

Alerji Doktoru Nedir?

Çocuk Doktoru

Alerji doktoru denilince alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış ve bu eğitim sonrasında alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapma yetkisini kazanarak ve alerji uzmanlık diploması alan doktorlardır. Alerji doktorlarının ilgilendiği başlıca alerji hastalıkları şunlardır;
-Astım
-Alerjik nezle
-Egzama
-Besin alerjisi
-Göz alerjisi-
-İlaç alerjisi
-Böcek alerjisi
-Lateks alerjisi
-Alerjik şok
-Heriditer anjioödem
-Cilt alerjisileri gibi hastalıklardır.
Alerji Doktorları Çocuk ve Yetişkin Olarak İkiye Ayrılır.
Alerji doktorları ikiye ayrılmaktadır. Çocuk alerji doktoru ve yetişkin alerji doktoru. Doğumdan 18 yaşına kadar olan çocuklarda görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapan alerji doktorları çocuk alerji/immünoloji uzmanlarıdır (Çocuk alerji doktoru). 18 yaşından büyüklerde görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini yapan alerji doktorları alerji/immünoloji uzmanlarıdır (Yetişkin alerji doktoru).

Çocuk alerji doktorları çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanlarından çocuk alerji uzmanlık sınavını kazanmış ve 3 yıl süreyle alerji bölümünde ihtisas yapmış, çocuklarda görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde tecrübe kazanarak çocuk alerji uzmanlık belgesi almaya hak kazanmış uzmanlardır. Çocuk alerji doktorları uzmanlık belgesini alabilmek için eğitim sonrasında 2 yıl süreyle mecburi hizmet yapmaları gerekir.

Yetişkin alerji doktorları ise iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve dermatoloji uzmanları arasında alerji uzmanlık sınavını kazanmış ve 3 yıl süreyle alerji bölümünde ihtisas yapmış, yetişkinlerde görülen alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisini konusunda tecrübe kazanarak alerji uzmanlık belgesi amaya hak kazanmış uzmanlardır. Sonuç olarak alerji uzmanları iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve dermatoloji uzmanlarından alerji bölümünde eğitim alarak alerji diploması alabilen uzmanlardır. Alerji doktorları bu diplomayı alabilmek için eğitim sonrası 2 yıl süreyle mecburi hizmet yapmak zorundadırlar.

Göğüs Hastalıkları Uzmanları Alerji Doktoru Mudur?

Göğüs Hastalıkları uzmanları alerji doktoru değillerdir. Göğüs Hastalıkları uzmanlarından 3 yıl alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmeti yükümlülüğü yapmış ve elinde alerji uzmanı diploması olan, kaşesinde alerji yazan uzmanlar alerji doktorlarıdır.
Dermatoloji uzmanları Alerji Doktoru Mudur?
Dermatoloji uzmanları alerji doktoru değillerdir. Dermatoloji uzmanlarından uzmanlarından 3 yıl süreyle alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmeti yükümlülüğü yapmış ve elinde alerji uzmanı diploması olan, kaşesinde alerji yazan dermatoloji uzmanlar alerji doktorlarıdır.

Sonuç olarak yetişkin alerji doktorları iç hastalıkları uzmanı, göğüs hastalıkları uzmanı, dermatoloji uzmanlarından 3 yıl alerji eğitimi almış 2 yıl devlet hizmet yükümlüğü yapmış ve kaşesinde immünoloji ve alerji uzmanı yazan doktorlardır. Kulak burun boğaz uzmanlarından alerji doktoru olunmamaktadır.

 13238