Alerji Teşhisi

Alerji Teşhisi Nasıl Konulur?

Alerjik hastalıkların teşhisinde bir çok test kullanılabilmektedir. Bu testler hastalığa göre ve hastaya göre değişebilmektedir. Bu testlerden başlıcaları alerji deri testleri, solunum fonksiyon testleri, yama testleri (patch test), kan testleri, nefesteki maddelerin ölçüm testleri gibi birçok testler vardır. Bu bölümde en önemli ve sık kullanılan testler anlatılacaktır.
Can yakıcı veya ağrı verici bir test değildir. 3 aylık çocuğa bile farkında olmadan yapılabilmektedir. Çocuklarda verdiği acı duyusu yok denecek kadar azdır. Cilt testleri cilt yüzeyine uygulanır. Test uygulamasından 15 ile 20 dakika sonra değerlendirme yapılabilmektedir.
Çocuklarda alerji testi tekniği yetişkinlerden bazı farklılıklar göstermektedir. Ayrıca test sonucunun ve çapraz reaksiyonların değerlendire bilmesinde deneyim çok önemlidir. Alerji testi doğru teknik ve deneyimli kişilerce yapılmadığı takdirde yanlış teşhis ve tedaviye neden olabilir. Hatta çocuğun yaşamını tehdit eden ciddi sonuçlarla karşı karşıya kalınabilir.
Çocuklarda astım, egzama, gıda alerjisi, alerjik nezle gibi alerjik hastalıkların bir kaçı aynı anda birliktedir. örneğin astımı olanlarda genelde alerjik nezle de vardır veya egzama vardır. Egzaması olanın gıda alerjisi vardır. Bu nedenle tüm bu alerjik hastalıklar konusunda deneyimli olmak gerekir. Çocuk Alerji Uzmanlığı çocuklardaki alerjik hastalıkların tümüyle ilgilenilmesi için ortaya çıkan bir uzmanlık alanıdır.

En sık yapılan yanlışlar

-Çocuk alerji uzmanları dışındaki uzmanların eğitim almamalarına rağmen çocuklara alerji testi yapmaya çalışmaları doğru değildir.
-Yetişkin alerji uzmanların çocuklara da test yapmaya çalışmaları da doğru değildir. Yetişkin alerji uzmanları 18 yaşından küçük çocuklar için deneyim sahibi değildir.
-Alerji testinin tek başına teşhis koydurur denilmesi de yanlıştır.

 5004