Alerji Yapan Arı Çeşitleri Nelerdir

Avrupa ülkelerinde alerji yapan arılar daha çok bal arılarıdır. Bal arılarının latince isimleri Apis mellifera-honey bee’dir. İkinci sıklıkta ise yaban arısı/eşek arısıdır. Eşek arısının latince ismi ise vespula spp. (v. germanica, V. vulgaris) olarak adlandırılır. Akdeniz ülkelerinde alerji yaban diğer bir yaban arısı türü ise Polistes spp. (P. gallicus, p. dominula türleri) olarak bilinir.

Arıların özellikleri

Bal arısı

Rahatsız edilmezlerse genelde sokmazlar. Arının iğnesi ve venom kesesi sokulan kişinin derisi içinde kalır. Venom kesesinden zehir boşalır. Kancalı iğne deriden çıkarılmazsa zehir akmaya devam eder. İğnesi ve venom kesesini kaybeden bal arısı ölür. Tüm arı alerjilerinin en az yarısı bal arısı sokmaları ile olur. Yuvalarını toprağa veya toprağa yakın kovuklara yaparlar.

Yaban arısı (Eşek arısı)

Vespula türü yaban arısı rahatsız edilemeden de sokabilir. (V. germanica; common waspeuropean wasp ve V. vulgaris; yellow jacket) saldırgandır. Kovanları ağaç, çalılık, kütükler ve toprak oyuklarına yaparlar. Eşek arıları birden fazla sokabilirler. İğneleri deride kalmaz.

Polistes türleri

Çok saldırgan değildirler.

 5928