Alerji ve Egzama

Egzama ismini hepiniz duymuşsunuzdur. Atopik dermatit ya da atopik egzama olarak da bilinen egzama sıklıklı bebeklerde görülmekte. Bebeklerde görülen egzamaya aileler bir türlü çare bulamıyorlar. Bunun nedeni ise çareyi yanlış yerlerde aramalarıdır. Bebeğinizde egzama belirtileri görüyorsanız bu yazı tam size göre !

Egzamanın Nedeni Alerjidir !

Ailelerin yaptığı hatalardan biri de yanlış doktora gitmeleridir. Kalıcı değil geçici tedavilerle zaman kaybetmekte ve bir çare bulamamaktan şikayet etmektedirler. Siz geçici çözüm arayan ailelerden değil kalıcı çözüm arayanlardan olun. Bebeklerde görülen egzamanın nedeni sıklıkla alerjidir. Alerjik hastalıklar kategorisinde incelenilen egzamanın nedeninin bulunması tedavi sürecinin yarısının tamamlanmış olduğu anlamına gelir. Çocuğunuzda egzama gördüğünüzde bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi ve muayene ile kesin teşhisi koydurmalısınız. Kesin teşhis ile birlikte çocuğunuza göre tedavi yöntemi seçilir. Tedavi ile birlikte şikayetlerinizin azaldığını göreceksiniz. 

Alerji ve Astım

Alerjik ve alerjik olmayan astım olarak ikiye ayrılan astım, çocuklarda %90 oranında alerjik görülmektedir. Bu nedenle çocuklarında, geçmeyen öksürük, sık sık hasta olma, hapşırma, kaşıntı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı gibi belirtiler göre aileler astımdan şüphelenmelidir. Çocuğunuzda bu belirtilerden bir tanesinin olması astımdan, alerjiden şüphelenmek için yeterlidir. Bir çocuk alerji uzmanına giderek ciltten alerji testi ve muayene ile teşhisi koydurmalısınız. Kesin teşhis ile birlikte kesin tedavi yoluna bir adım atılmış olur. 

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.

 

 2627