Lateks Alerjisi Nedir

İnsanların yaşadığı ortamlarda bir çok alerjene rastlanabilmektedir. Ancak her alerjen herkese aynı etkiyi yapmaz. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde bazı maddelere farklı reaksiyonlara sebep olarak farklı hastalıklara yol açmaktadır. Alerjiden korunmak için bazı yöntemler vardır.
Halı yerine yıkanabilir kilim kullanın!
Evdeki dağınıklıktan kurtulun!
Banyodaki akan muslukları tamir edin!
Çöpleri biriktirmeyin, bulaşıkları bekletmeyin!
Alerjiden Korunma Yolları ve YöntemlerAstıma neden olan alerjenin tespitinden sonra sorunlu alerjenden kaçınmak gerekir. Alerjiye neden olan alerjenler ev içi alerjenler ve ev dışındaki alerjenler olarak sınıflamak gerekir.
Ev içinde en sık astımı tetikleyeciler ev tozu akarları, evcil hayvan, hamam böceği, kemirgenler ve küflerin alerjenleri yanında sigara ve ev içi hava kirleticileri gibi irrritanlardır.
Ev dışı alerjenler denildiğinde polenler ve küfler akla gelmektedir.
İnsanlar zamanlarının %90’nını genellikle ev içinde geçirdiği için çevresel önlemler genellikle ev içinde alınan önlemlerdir.

Alerji tedavisi için; evlerde alerjen yoğunluğunu azaltmanın etkinliği konusunda çelişkili sonuçlar vardır. Maalesef alerjen azaltılması ile klinik iyileşme bulguları uyumlu değildir. Bununla birlikte astımlı çocuklar için ve alerjiden korunmak için astıma neden olan alerjenlere karşı önlemler alınmasında fayda vardır. İnsanların yaşadağı ortamlarda rastlanan çok çeşitli alerjenler vardır. Alerjiye neden olan alerjenin tespitinden sonra sorunlu alerjenden kaçınmak gerekir. Alerjiye neden olan alerjenler ev içi alerjenler ve ev dışındaki alerjenler olarak sınıflamak gerekir. Evde bulunan alerjenler ve irritanlar sıklıkla astım tetiklenmesine neden olmaktadır. Ev içinde en sık astımı tetikleyeciler ev tozu akarları, evcil hayvan, hamam böceği, kemirgenler ve küflerin alerjenleri yanında sigara ve ev içi hava kirleticileri gibi irrritanlardır.
Evde alerji tetikleyicilerini azaltmak için çeşitli önlemler alınabilir. Çevresel fiziksel problemlerin önlenmesi ve sigara içilmesinin önlenmesi bu önlemlerin başında gelir.
İnsanlar zamanlarının %90’nını genellikle ev içinde geçirdiği için çevresel önlemler genellikle ev içinde alınan önlemler daha etkili olabilmektedir. Alerjiden korunma önemlidir.

 3785