Atopik bir çocuğun genetik olarak alerjiye yakalanmaya yatkın olması durumudur. Annesinde, babasında, kardeşinde veya yakın akrabalarında alerjik hastalık olan çocuklar alerjik hastalığa yakalanmaya yatkındırlar. Bu nedenle ailesinde alerjik hastalık olan çocuklar atopiye yatkındır.

Önlemler alınırsa atopik çocuğun alerjik olması önlenebilir

Anne ve babasında alerjik hastalık olan çocuklara atopik çocuklar denebilir. Atopik bir çocuk kesin alerji olacak diye bir şey yoktur. Alerjik hastalık gelişmesini önleyebilecek önlemler alınırsa alerjik hastalığa yakalanma şansı azaltılabilir.

Alerjik çocukta alerji belirtileri görülür

Alerjik demek de bazı alerji belirtilerinin çocukta görülmesi durumudur. Örneğin polen mevsiminde peş peşe hapşıran bir çocuk alerjiktir. Sivrisinek ısırdığı zaman ciltte alerji gelişen çocuklar da alerjiktir.

Alerjik hastalıkların başlıcaları şunlardır;

-Astım
-Alerjik nezle
-Egzama
-Besin alerjisi
-Göz alerjisi
-İlaç alerjisi
-Böcek alerjisi
-Lateks alerjisi
-Cilt alerjisi gibi hastalıklardır.

Sonuç olarak;

Atopik çocuk genetik olarak alerjiye yatkın olan çocuktur. Erken yaşta önlem alınırsa çocuğun alerjik olması önlenebilir.

Önemli Bilgi

Çocuk Alerji uzmanları (yeni adıyla Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı) doğumdan 18 yaşına kadar görülen alerjik rinit ve alerjik hastalıklar konusunda özel eğitim alarak Çocuk İmmünoloji ve Alerji Hastalıkları Uzmanı diploması alan ve aynı zamanda da Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan doktorlardır.
 
 6226