Alerjik nezle birçok farklı hastalığın da tetikleyicisi olabiliyor. Özellikle diğer alerjik hastalıklar ve de en önemlisi astım hastalığı ile ilişkili olduğu ortaya konmaktadır.

Özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astım birlikte görülme şansı yüksek olduğu için astım belirtileri yönünden de dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Astımlı çocukların %75'inde alerjik nezle de vardır. Alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım vardır.
Alerjik nezlenin en önemli belirtileri sık tekrarlayan nezle (sulu ve bol), burun kaşıntısı, burun tıkanması ve ard arda en az 4-5 defa olan hapşırmadır.
Alerjik nezle teşhisi konan ve astımı olmayan çocukların %20'sinde ilerde astım gelişme riski vardır.. Bu nedenle astım gelişmesinin de önlenmesi bakımından alerjik nezlenin tedavi edilmesi önemlidir
Alerjik nezle de astım şikayetlerinin dışında kulak kaşıntısı, yumuşak damak ve boğazda kaşıntı, tat ve koku bozukluğu, sık sık burun kanaması olabilir. Bu şikayetler de hayat kallitesini düşürerek çocuğun okul başarısını düşürmektedir. 
Alerjik nezlenin teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanlarının önemi büyüktür. Çocuk alerji uzmanlarının koymadığı tedavi ve teşhisin güvenilirliğinden şüphe edilebilir.

 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ALERJİK NEZLE ASTIMA SEBEP OLABİLİYOR İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE