Alerjik Astım Belirtileri Ve Tedavisi

Alerjik nezle birçok farklı hastalığın da tetikleyicisi olabiliyor. Özellikle diğer alerjik hastalıklar ve de en önemlisi astım hastalığı ile ilişkili olduğu ortaya konmaktadır.

Özellikle çocuklarda alerjik nezle ve astım birlikte görülme şansı yüksek olduğu için astım belirtileri yönünden de dikkatli bir şekilde incelenmelidir. Astımlı çocukların %75’inde alerjik nezle de vardır. Alerjik nezleli çocuklarda ise %20-40 oranında astım vardır.
Alerjik nezlenin en önemli belirtileri sık tekrarlayan nezle (sulu ve bol), burun kaşıntısı, burun tıkanması ve ard arda en az 4-5 defa olan hapşırmadır.

Alerjik Nezle Astıma Çevirebilir

Alerjik Nezle Astıma Çevirebilir

Alerjik nezle teşhisi konan ve astımı olmayan çocukların %20’sinde ilerde astım gelişme riski vardır.. Bu nedenle astım gelişmesinin de önlenmesi bakımından alerjik nezlenin tedavi edilmesi önemlidir
Alerjik nezle de astım şikayetlerinin dışında kulak kaşıntısı, yumuşak damak ve boğazda kaşıntı, tat ve koku bozukluğu, sık sık burun kanaması olabilir. Bu şikayetler de hayat kalitesini düşürerek çocuğun okul başarısını düşürmektedir.

Alerjik Nezle Ve Astım

Alerjik rinit teşhis ve tedavisinde çocuk alerji uzmanlarının önemi büyüktür. Çocuk alerji uzmanlarının koymadığı tedavi ve teşhisin güvenilirliğinden şüphe edilebilir.

 5494