Alerjik nezle belirtileri genellikle gribal enfeksiyon belirtileri ile karışıyor. Sadece soğuk algınlığına ve gribal enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkmıyor. Bahar aylarında ve yaz aylarında da şiddetli nezle şikayetleri ile karşılaşılabiliyor. Peki çocuğunuzda alerjik nezle olduğunu nasıl anlayacaksınız?
 

Alerjik Nezle Olduğunu Nasıl Anlarım?

 
Alerjik nezlenin en önemli belirtileri;
 
- Sık tekrarlayan nezle (sulu ve bol),
- Burun kaşıntısı, burun tıkanması,
- Ard arda en az 4-5 defa olan hapşırma,
- Geniz akıntısıdır.
 
Sık sık geniz akıntısı oluyorsa mutlaka alerjik nezle araştırılmalıdır. Geniz akıntısı geniz etini büyüterek sık sinüzit, horlama, uyku apnesine neden olabiliyor. Ayrıca geniz akıntısı öksürük ve kusmaya da sebep olabiliyor.
 
Alerjik nezlenin belirtileri yalnızca bunlar değil. Ayrıca;
 
- Kulak kaşıntısı,
- Yumuşak damak ve boğazda kaşıntı,
- Tat ve koku bozukluğu,
- Sık sık burun kanaması
- Göz alerjisi varsa gözlerde sulanma, kaşınma
- Geniz akıntısına bağlı öksürük,
- Geniz akıntısının yutulması sonucu kusma, karın ağrısı ve iştah azalması
- Kulakta sıvı birikmesiyle işitmede azalma
- Alerjik nezle enfeksiyonlara eğilim yarattığı için sık sık sinüzite neden olabilir.
- Alerjik nezleli çocukların alt göz kapakları altında deri renginde koyulaşma da görülür. Bu koyulaşmanın nedeni bu bölgedeki damar içindeki kanın birikmesi sonucu deri rengini koyulaştıran hemosiderin denilen pigmentin birikmesi nedeniyledir.
 

Burun Tıkanıklığının Bir Çok Etkisi Olabilir

 
Alerjik nezleden dolayı burun tıkanıklığı yaşayan kişinin ağzı sürekli açık kalır. Bu nedenle de sık sık boğaz enfeksiyonu gelişebilir. Ağzı açık kalan çocukta diş çürümesi de kolay gelişir.
 
Burnun sık sık yukarı doğru silinmesi ile burun üstünde çizgilenme görülebilir. Burun kaşınması ve akıntı nedeniyle aşağıdan yukarı doğru silinme hareketi yapılır ki bu duruma "alerjik selam" denilir.
 
Burun üstünde cilt kızarık olabilir. Gözlerde kızarma, göz kapaklarında şişme görülebilir.
 
Burun içinde polip denilen şişlikler görülebilir. Bu de nefes almayı zorlaştırabilir. Polipler alerjik nezleli çocukların %5'inde görülür.
 

Okul Başarısını da Etkiliyor !
 

Geniz akıntısı ise geniz eti büyümesi yaparak horlamaya neden olabilir. Gerek geniz eti büyümesi gerek burun tıkanması nedeniyle uyku kalitesi bozulur. Genel bir yorgunluk ve bitkinlik hali vardır. Bunun sonucunda da iyi uyku alamayan çocuk okulda da başarısız olur.
 
Sınav süresince burnu tıkalı veya burnu devamlı akan, gözleri kaşınan bir çocuğun sınavda başarısı mutlaka etkilenir.
 
 
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ALERJİK NEZLE BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 18.12.2014 01:15:58

Alerjik nezle tedavisi hakkında detaylı bilgiyi linkte bulabilirsiniz. http://www.ahmetakcay.com/sayfa/99/allerjik-nezlenin-tedavisi.html

Özlem BOZATLI - 17.12.2014 17:58:21

Peki çözümü var mıdır ???

YORUM EKLE