Alerjik Nezle Nedir?

Allerjenlere burun mukozasının spesifik allerjik reaksiyonu sonucu gelişen ve başlıca sulu nezle, burun tıkanması, hapışırma, göz, burun, kulak ve boğazın kaşınması belirtileri ile seyreden hastalığa alerjik nezle denir.

Alerjik Nezlenin Sıklığı Nedir?

Yaklaşık sıklığı %10’dur. Bu oran %40’a kadar çıkabilmektedir.

Hangi Yaşta Görülür?

Her yaşta görülebilmekle birlikte ergenlik yaşlarında daha sıktır. Genelde 2 yaşından sonra görülmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Hapşırma (peşpeşe), nezle (sulu ve bol), burun kaşıntısı, burun tıkanması, gözde kaşınma, sulanma, konjunktivit, kulak kaşıntısı, yumuşak damak ve boğazda kaşıntı, tat ve koku bozukluğu ve burun kanaması belirtileri vardır. Tüm belirtilerin aynı anda olması gerekmez. Herhangi bir belirti olması yeterlidir.

Nedenleri

Genetik önemlidir. Ailesinde alerjik hastalıklardan herhangi biri (Egzema, astım, göz alerjisi, besin alerjisi gibi) olan kişilerde daha çok görülmektedir. Ayrıca;
Erkek cinsiyet
Mama ile beslenme
Ek besinlere erken başlamak
Annenin sigara içmesi
Yüksek sosyoekonomik durum
Ev içi ve ev dışı allerjenlere maruziyet risk faktörleri arasındadır.

Tetikleyicileri

Alerjenler tetikleyebilmektedir. Bunun yanında sigara içmek, keskin kokular, duman, kirli hava, soğuk, gribal enfeksiyon tetikleyebilmektedir.

Neden Önemlidir?

Genelde hayatı tehtit etmediği için basit burun rahatsızlığı diye düşünülür!
Ancak;
Allerjik nezle iş ve okul performansını,
Öğrenme kabiliyetini etkiler
İş ve okul gitmemenin en büyük sebeplerindendir
Allerjik nezle astım, nazal polip, sinüzit, otitis media, alt solunum yolları enfeksiyonları, ve diş çürümelerine neden olabildiği için önemlidir.

Allerjik Nezle ve Astım İlişkisi

Rinit olanlarda astım daha sık, astımlıların %75 de rinit vardır ve allerjik rinitlerin %20-40’nda astım vardır. Burundan solunum astımlılarda egzersizle oluşan nefes borusu daralmasından korur. Alerjik rinite bağlı burun tıkanması olanlarda koruyamaz.

 5940