Altı farklı öksürük var. Sizin çocuğunuzdaki hangisi?

Altı Farklı Öksürük Var. Sizin Çocuğunuzdaki Hangisi?

Altı farklı öksürük var. Sizin çocuğunuzdaki hangisi? Öksürük çocuklarda hastaneye başvuru nedenlerinin başında gelir. Anne ve baba olarak çocuğunuzun öksürdüğünü görünce endişelenirsiniz. Öksürük çocuğun uyku düzenini bozarak hayat kalitesini etkileyebilir. Ancak öksürük her zaman bir problem değildir. Öksürük balgamı, akciğerleri irrite eden maddenin vücuttan çıkarılması veya enfeksiyonlardan vücudu koruyan bir reflekstir. Vücudun hastalığı dışarı atmasına yardım eden bir mekanizmadır yani.


6 Farklı Öksürük Vardır ! Sizinki Hangisi?

Öksürük,  öksürük refleksinden sorumlu olan sinirlerle veya havayolunda irritasyonla tetiklenen istemsiz bir reflekstir. Birçok neden öksürük refleksini tetikleyebilir. Öksürük, öksürüğün karakteristik özelliklerine göre ve öksürüğün süresine göre farklı tiplere ayrılabilir.

En Sık Görülen Öksürükler

Kuru Öksürük 

Bu öksürüğü hepiniz fark ediyor olabilirsiniz. Kuru öksürükte balgam yoktur. Daha çok boğazı tahriş eden bir öksürüktürKuru öksürük sıklıkla soğuk algınlığı nedeniyle görülmektedir. Boğazdaki enfeksiyondan dolayı oluşan tahrişe bağlı öksürük denilebilir.  Bademcik iltihabı, laranjit, sinüzit gibi üst solunum yollarında enfeksiyon kuru öksürüğe neden olabilir.Alerji nedeniyle olan öksürükler de genelde kuru öksürük şeklindedir. Alerjik astımda kuru öksürük görülür. Ev tozuna bağlı, sigaraya bağlı tahrişe bağlı kuru öksürük görülebilir.

Alerjik astım dışında oyuncağın bir parçası veya kuru yemişin akciğerlere kaçması da kuru öksürüğe sebep olabilir.

Reflüye bağlı, bazı tansiyon düşürücü ilaçlara bağlı öksürük de kuru öksürüğe neden olabilir.

Mevsim değişikliklerinde özellikle sıcak havadan soğuk havaya geçişlerde öksürük görülebilir.

Balgamlı Öksürük

Balgamlı öksürük de çok yaygın olarak yaşanmaktadır. Sizler de balgamlı öksürüğü ayırt edebilirsiniz. Genellikle akciğerdeki enfeksiyon nedeniyle olan öksürüklerde görülür. Öksürükle beraber balgam vardır.Balgamlı öksürüğün en önemli nedeni akciğerdeki enfeksiyondur. Zatürre bakterilere bağlı, virüslere bağlı mantarlara bağlı olabilir. Hava yollarında sıvı veya mukus nedeniyle olmaktadır.  Balgamlı öksürükle birlikte özellikle yüksek ateş varsa akla zatürre gelmelidir. Verem hastalığı da balgamlı öksürük yapan bir durumdur.

Soğuk algınlığına bağlı zaman zaman balgamlı öksürük görülmektedir.
Balgamlı öksürük özellikle sabah kalkınca oluyorsa ve 1-2 aydan daha uzun öksürük oluyorsa akciğerlerin bronşlarında harabiyet sonrası gelişen bronşektazi nedeniyle olabilir.

Özellikle büyüme, gelişme geriliği varsa, bebeklikten itibaren balgamlı öksürük oluyorsa akla kistik fibrosis gelmelidir.

Kurup Öksürüğü

Aniden havlama şeklinde olan öksürüktür. Trakea ve larinkste viral enfeksiyon sonrası bu bölgede ödem gelişmesi sonucu olur. Kurup hastalığında görülen bu öksürüğe kurup öksürüğü denir.Nefes borusunun girişinde gelişen ödem nefes borusunu daralttığı için nefes almada güçlük ve sesli nefes alma görülür. Bu hastalığın tipik öksürük şekli havlama şeklinde öksürük görülmesidir.

Boğmaca Öksürüğü

Boğmaca mikrobu tarafında oluşan bir öksürüktür. Gribal enfeksiyon gibi başlayan öksürük 1-2 hafta içinde boğulmalar şeklinde olmaya başlar. Öksürük krizleri sonrasında derin nefes alma olur. Öksürük sırasında kusmalar olabilir. 2-3 ay kadar süren bir öksürük olur. Hafif ateş ve burun akıntısı da genelde birlikte olur.

Hırıltılı Öksürük

Astım veya bronşiolit gibi hastalıklar sırasında akciğerde bronşların daralmasına bağlı hırıltı ile birlikte öksürük vardır.  Islık çalma şeklinde akciğerlerden ses gelebilir.

Psikojenik Öksürük

Fiziksel nedenlerle açıklanamayan öksürüktür. Genellikle gribal enfeksiyon sonrası devam eder. Öksürük şekli genelde tekrarlayıcı kuru öksürük şeklindedir ve farklı bir seste öksürük olur. Uykuda olmaz ve uyandığında öksürük olur. Nöromuskuler tik bu öksürüğe neden olmaktadır.

Altı Farklı Öksürük Var. Sizin Çocuğunuzdaki Hangisi? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE