Aşı kimlere, ne zaman yapılacak?

Aşı için herhangi bir zorunluluk bulunmayıp tamamen gönüllülük esasına göre uygulanmaktadır.

Aşı önce sağlık çalışanlarına yapıldı.  Daha sonra 6 ay-5 yaş arası çocuklar ile kronik hastalığı olan tüm yaş gruplarına yapılmaktadır.

Aralık 2009 tarihinden itibaren okul çocukları ve diğer yaş gruplarında da aşılama başlayacaktır.

Nisan 2010 tarihine kadar aşılamalara devam edilmesi planlanmıştır.

 

Hamilelere hangi aşı yapılacak?

Dünya Sağlık Örgütü’nün aşı uzmanlar komitesi (SAGE) tarafından halen dünyadaki ruhsatlı pandemik H1N1 aşılarının gebelerde uygulanabileceğine ilişkin bir karar alınmıştır. Adjuvanlı aşının gebelerde kullanılması mümkündür. 20 haftalık gebelik süresini tamamlamış gebeler, adjuvanlı aşı ile aşılanabilirler. Ülkemizde adjuvansız aşı uygulamasına Aralık 2009 başında başlanacaktır.

 

Hastalığı geçirenlere zararlı mı?

Hastalığı geçirenlere aşıyı yaptırmanın herhangi bir zararı olmadığı gibi, ek bir yararı da bulunmamaktadır.

 

Aşının koruyuculuğu nasıldır?

Aşının koruyuculuğu yüksektir. 9 yaş üstünde tek dozun yeterli olabileceği kabul edilmektedir. DSÖ Güney Yarımküre için mevsimsel grip aşısı içine pandemik HıNı virüsünün konmasına karar vermiştir. Önümüzdeki grip sezonunda Kuzey Yarımküre için de benzer bir uygulama düşünülmektedir.

 

Virüs şekil değiştirirse aşının etkisi ne olacak

Aynı virüsteki küçük çaplı genetik değişimlerin aşı etkinliğini pek etkilememesi beklenir. Büyük değişimler veya yeni bir pandemik virüsün ortaya çıkması durumunda mevcut aşının etkinliği değişik oranlarda azalabilir veya tamamen ortadan kalkabilir.

Mart 2009 tarihinden günümüze kadar virüste aşının etkinliğini etkileyecek şekilde bir genetik değişim gözlenmemiştir.

Yapılan aşı alım anlaşmalarında, virüsün mutasyona uğrayarak değişmesi ve aşının etkisiz hale gelmesi durumunda, yeni virüse göre üretilecek aşı ile değişim yapılması maddesi yer almaktadır.

 

Ülkemizdeki aşılar ruhsatlı mı?

Evet, bu aşılar; EMEA (Avrupa İlaç Ajansı) ve ülkemiz ruhsatlandırma komisyonu tarafından ruhsatlandırılmış aşılardır.

Her yıl mevsimsel grip aşısı üretimi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından aşı içeriğinde yer alacak grip virüslerinin belirlenmesinden sonra ortalama 5-6 ay sürmektedir.

Pandemik grip aşısı yeni bir aşı değil, yeni bir grip virüsü aşısıdır. Diğer grip aşılarındaki süreç burada da tamamlanmıştır.

Aşıların ruhsatlandırılması için güvenlik ve etkinlik çalışmaları yapılmalıdır. Ülkemizde kullanılan pandemik grip aşılarının güvenlik ve etkinlik çalışmaları tamamlanmış ve diğer ülkelerle eş zamanlı olarak kullanıma sunulmuştur.

 

Aşı için ücret ödenecek mi?

Hayır, ödenmeyecek. Devletimiz aşıyı temin etmiş olup ücretsiz olarak vatandaşlarımıza uygulanmaktadır.

 89