Havaların soğumasıyla çocuklarda karşılaşılan öksürük sorunu sıklaştı. Bir çoğumuz öksürük uzun sürünce çocuğumda astım var mı diye endişeye kapılır. Çocuklarda astım belirtileri bilinirse hangi öksürüğün astım belirtisi olduğu da bilinmiş olur. Çocuklarda astım belirtileri birçok hastalığın da belirtisi olabilir. Astım belirtisi olduğu zaman mutlaka doğru teşhisin konulması gerekir.Kafanızdaki 'Astım belirtileri nelerdir?' sorusunu cevaplayıp, bu belirsizliği ortadan kaldırmak için bu yazıyı yazdık.

 

 

 

Çocuklarda Astım Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda astım belirtilerinden sık tekrarlayan öksürük, hışıltı (Hırıltı) ve nefes sıkışması en önemlileridir.  Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hırıltı (hışıltı) veya öksürük olması da astımın diğer önemli belirtilerindendir.. Astımlı çocukların akciğerleri çok hassas olduğu için çok sık hasta olmakta ve sıklıkla gereksiz antibiyotik kullanmaktadırlar.

 

Astımda görülen öksürüğün özellikleri nelerdir?

-Öksürük özellikle uyuduktan 1-2 saat sonra veya sabaha doğru olması
-Öksürük veya hışıltı nedeniyle gece uyanma olması
-Oyun oynadıktan veya egzersiz yaptıktan sonra öksürüğün artması
-Balgamın çok zor çıktığı öksürüğün olması
 

Astım belirtilerinin özellikleri nelerdir?

-Belirtiler tekrarlayıcı olmalı. Sadece bir aydır öksürük şikayeti olan bir hastaya astım demek zordur.
-Astım ilaçları (Ventolin, brcanyl gibi nefes açıcılar ile) ile rahatlama olmalıdır.
-Tetikleyicilerle belirtiler ortaya çıkmalıdır. Keskin koku, sigara içilmesi, kirli havaya çıkılması, soğuk havaya çıkılması, alerjenlerle temas, evde temizlik yapılması gibi tetikleyicilerden herhangi biriyle astım belirtileri ortaya çıkıyorsa çocuğunuzda astım olabilir.
-Bazı mevsimlerde ortaya çıkması da önemlidir.

Çocuklarda astımın belirtilerini Dr. Ahmet Akçay aşağıdaki videoda anlatıyor

 

 

Aşağıdaki belirtilerinden herhangi biri çocuğunuzda mevcut mu? O zaman astımdan şüphelenebilirsiniz.

-Çocuğunuzun göğsünde özellikle nefes verme sırasında hırıltı (hışıltı) sesi duyulması
-Sık sık öksürük olması ve bu öksürük şikayetinin özellikle geceleri artması, gece öksürükten uyanmanın olması
-Tekrarlayan hırıltı (hışıltı) olması
-Sık sık nefes sıkışıklığı olması
-Sık sık zor nefes alma şikayetleri olması
-Şikayetlerin gece olması veya geceleri kötüleşmesi, çocuğu gece uyandırması
-Şikayetlerin özellikle bazı mevsimlerde kötüleşmesi
-Çocukta egzema, alerjik nezle olması
-Ailenizde veya akrabalarınızda astım, alerjik nezleegzema, gıda alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıkların olması

Öksürük, nefes sıkışması, hırıltı (hışıltı) gibi belirtilerin aşağıdaki durumlarla karşılaşınca ortaya çıkması veya kötüleşmesi oluyorsa yine astımdan şüphelenilmelidir:

-Hayvanlarla oyun oynadığı zaman veya dokunduğu zaman veya aynı ortamda olduğu zaman
-Deterjan, boya gibi kimyasal maddelerin kokuları
-Evde temizlik yapılınca
-Aspirin, ibufen (dolven, pedifen gibi ilaçlar) gibi ilaçları kullandıktan sonra
-Egzersizle, oyun oynadığı veya terlediği zaman
-Polenler yoğun olduğu zaman
-Gribal enfeksiyon geçirince
-Sigara içilince
-Çok stresli olunca, heyecanlanınca, gülünce
-Nefes açıcı ventolin gibi astım tedavisi uygulayınca şikayetler rahatlıyorsa
-Soğuk algınlığı geçirince tamamen düzelme 10 günden fazla oluyorsa
 
Soğuk algınlığı geçiren çocukların şikayetleri ağır olduğu ve geç düzeldiği için bu çocuklar genellikle sık sık antibiyotik kullanmaktadırlar. Özellikle ilk 2 yaşta antibiyotik kullanılması astım ve diğer alerjik hastalıkların gelişmesine yatkınlık yaratmaktadır.
 

Astımda nefes boruları nasıl daralır?

Nefes boruları düz kaslarla çevrilidir. Nefes borlarından gelen çeşitli uyarıcılar, alerjenler ile düz kaslar kasılmaktadır. Bu nefes borularındaki kalınlaşmalar zamanla kalıcı hale gelebilir. Nefes boruları buralardaki mukus salgılayan bezlerin fazla çalışmasıyla yapışkan balgamlarla dolmaktadır. Bu olaylar sonucunda öksürük, hışıltı ve nefes sıkışması görülmektedir.
 

Çocuğumun astımı yaş büyüdükçe düzelir mi?

Ergenliğe girince (8-10 yaşlarında) ve 18 yaşlarında belirtilerde belirgin düzelme görülebilir. Sanki astımı tamamen düzelmiş gibi görünse da nefes borularında aşırı hassasiyet vardır. Belirtiler 1-2 yıl içinde tekrar başlayabileceği gibi uzun yıllar hiçbir belirti görülmeyebilir. Uzun yıllar sonra belirtiler tekrar ortaya çıkabilir.

Çocuğumda astım belirtileri varsa ne yapmalıyım?

Çocuğunuzda astım belirtileri varsa astım olup olmadığının anlaşılması gerekir. Astım teşhisi çocuk alerji uzmanlarınca gerekli tetkiklerin yapılması ve sonuca göre de astım olup olmadığının karar verilmesi, astım nedenlerinin, astım tetikliyicilerinin tespi edilmesi,  gerekir. Aksi takdirde astım olmayan bir çocuğa gereksiz yere uzun süre astım ilaçları vermiş olursunuz. Astım olan bir çocuğa da gerekli tedavileri vermiyor olabilirsiniz ve gerekli önlemleri almıyor olabilirsiniz. Çünkü astımın nedeninin bulunup bu nedene göre önlem ve gerekirse alerji aşısı uygulanması gerekir. 

 

Hangi doktora gitmeliyim? 

Astım belirtileri olan çocukların astım ve alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle astım belirtisi olan 18 yaşından küçük çocukların çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIM BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
fatma kara - 11.12.2015 12:57:58

videonuz ve bilgiler çok aydınlatıcı.çk teşekkürler hocam.

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 3.12.2015 15:11:24

Alerjik hastalıkların tedavi süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından tanı konulduğuna ve tedavi edildiğine emin olmalısınız. Çocuğunuzu tanıdığı için alerji uzmanınıza danışmanız daha sağlıklı olacaktır.

senay atay - 3.12.2015 13:00:06

Meraba Oglum alerjik astim surekli iyne ve hava aliyo hem hadtanede hem evde essek sutu icirdim bu sene sadece girip oldugu zaman astimi basliyo essek sutune devam edebilirmiyim faxla vermemin zarari olurmu tesekkurler

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 16.1.2015 01:21:10

Bir çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yaptırarak tanınızın konulmasıyla çocuğunuzun hayat kalitesi artacaktır

sibo - 5.1.2015 16:58:05

bizde tam teşhis konulmasa da kışın bu şikayetler aylarca sürüyor... Ventolin, alvesco vs... gibilerle düzeliyoruz. sonra grip oluyor... Sürekli bir döngü içindeyiz. Bi de eozifil/özafajitimiz varr... Çocukta bizde çok yorulduk artık.. :(

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 6.12.2014 15:26:39

Alerji uzmanınızın kontrolü altında olan tedavi süreciyle hayat kaliteniz artar ve astımın ilerlemesi durdurulabilir ve hatta durumunuza göre tedavi edilebilir.

yasemin - 4.12.2014 22:24:12

Korkuyorim astım.ileride beni dahada kötü edebilirmi

YORUM EKLE