Astım Tedavisinde ilaç Tedavisi Nasıl Yapılır?
İlaç Tedavileri semptom giderici ve kontrol ediciler ikiye ayrılmaktadır.

Semptom Gidericiler (Rahatlatıcılar). Sadece belirtileri konrol eder. Uzun süreli etki göstermez. Kısa süreli kullanılır. En fazla 2 hafta ile 1 ay kullanılır.
B2 agonistler (Ventolin, bricanyl)
Antikolinerjikler (Atrovent)

Kontrol Edici Tedaviler: Bu tedavi grubundaki ilaçlar hastalığın belirtilerini kontrol eden ilaçlardır. Uzun süreli etkilidir. Devamlı kullanılır.
İnhale ve sistemik glikokortikoidler
Lökotrien modifiye edici ilaçlar (Singulair, zespira, notta, carrox, onceair gibi ilaçlar)
Uzun etkili inhale B2-agonistler (Seretide, Symbicort, Foradil Combi gibi kombine ilaçlar)
Uzun etkili oral B2-agonistler
Teofilin (Thedur gibi)
Kromonlar 
Anti IgE tedavi (Xolair)
 
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIM İLAÇLARI İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.11.2015 22:49:17

Bir çocuk alerji uzmanı tarafından tedavi edildiğinize emin olmalısınız Asena Hanım. Geniz eti ameliyat edilse de tekrarlayabilir. Öncelikle neden tedavi edilmelidir. Geniz eti nedenlerinden biri de alerjidir. Alerjiyi tedavi ettiğiniz takdirde geniz etini de tedavi edersiniz. Ameliyat kararı almadan önce mutlaka bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelisiniz. Bu konudaki yazımız için: http://www.ahmetakcay.com/makale-detay/49/cocuklarda-geniz-eti-buyumesi.html

Asena Tuğba Deniz - 9.11.2015 09:14:04

Merhaba doktorum 8 yaşında kızım var ev tozlarina alerji si var bahar alerjisi var kulak burun bogazci doktorumuz notta verdi onu kullanıyorum geniz amiliyati olup olmayacağına karar verecekmiş, ama yaz gelince denize çok sık girdiğimizde geçti bizde gitme gereği duymadık ama şimdi burnu akıyor geniz akıntısı var hapsuruyor vs bende notta aldım kullaniyorum şimdi iyi ama bir sakınca sı varmı acaba.. soruma inşallah cevap verirsiniz doktorum saygilar..

YORUM EKLE