Astım Krizi Tedavisi

Astım krizi astımlı çocukların korkulu rüyasıdır. Astım krizi olunca nefes darlığı olur ve aileler panikler. Geceleri çocuk uyuyamaz, öksürükler olur ve nefes alıp verme hızlanır. Peki astım krizini nasıl anlarız ve evde ne yapabiliriz biliyor muyuz? Bilmiyorsak bu makale ile öğreneceğiz.

Astım tedavisinde Astımlı bir çocukta ani gelişen nefes darlığı, öksürük, hışıltılı solunum, solunum güçlüğü ya da göğüste tıkanıklık ve solunum fonksiyonlarında bozulma görülmesine denir.

Astım krizi nedenleri nelerdir?

 • Yetersiz tedavi
 • Gribal solunum yolu infeksiyonları
 • Çevresel irritanlara ve allerjenlere maruz kalma (Sigara dumanı, ev tozu, kedi, köpek, hamamböceği ve küf alerjenleri ile karşılaşma
 • İyi tedavi edilmeyen rinit, sinüzit, gastroözofageal reflü
 • Stress, yüksek duygulanmalar (ağlama, gülme vb)

Astım Krizi Şiddeti Nasıl Tespit Edilir? Astım Tedavisi

 • Hafif atak Orta Atak Ciddi Atak
 • Konuşma Normal Birkaç sözcükle Tek kelimeler
 • Hışıltı Zor duyuluyor Çok Çok azla
 • Nefes zorluğu Yürürken Konuşurken Dinlenirken
 • Solunum hızı Normal Artmış Artmış
 • PEF %80 üstünde %60-80 %60 altında
 • Nabız Normal Artmış Artmış

PEF nasıl ölçülür?

Pefmetre ile ölçülür. Pefmete ile PEF ölçümünü öğrenmek için lütfen tıklayınız.

Astım krizi gelişince ne yapmalıyım? Astım Tedavisi

Astım Krizi Tedavisi

Astım krizi gelişen çocuğunuzda ani nefes sıkışıklığı, öksürük, hırıltı gelişmişse astım krizi söz konusudur. Astım krizinde öncelikle astım krizi değerlendirilmelidir.

Astım tedavisinde astım şiddeti ne olursa olsun evde ilk yapılması gereken çocuğunuza ventolin vermelisiniz. Ventolin sprey veya nubulizatör cihazı ile ventolin nebul olarak verilmelidir.

Ventolin nebul 6 aylıktan küçüklerde yarım ampul 6 aydan büyüklerde 1 ampul verilmelidir. İçine 2 cc kadar serum fizyolojik ilave edebilirsiniz. 20 dakika arayla 3 defa uygulamak gerekir.

Ventolin sprey genelde 4 yaşından büyük çocuklar için tercih ediyoruz. Daha önce kullanıyor ve düzgün kullandığından eminsek sprey metodu ile verilebilir. Ventolin sprey kesinlikle hazne yardımı ile kullanılmalıdır. Aksi taktirde faydası olmaz. 4-5 yaşlarında maskeli hazne tercih edilirken 5-6 yaşından büyüklerde maskesiz hazne tercih edilmelidir. Ventolin sprey 2-4 puf (Maskeli veya maskesiz hazne yardımı ile her bir puf ayrı ayrı olmak üzere) ile uygulayın.
Ventolin spreyi hazne yardımı ile kullanılmasını maskeli kullanılmasını izlemek için tıklayınız.
Ventolin spreyi hazne yardımı ile kullanılmasını maskesiz kullanılmasını izlemek için tıklayınız.

Bricanyl turbuhaler 12 yaş üsütünde tercih edilir. Uygulama teknikleri için lütfen tıklayın.
Turbuhaler yöntemini izlemek için lütfen tıklayınız

Astım krizini 1 saat sonunda tekrar değerlendirin.

1.         Eğer hışıltı ve nefes sıkışması kayboldu ise ve PEF değeri %80 üstünde ise her şey yolunda demektir. 4 saat arayla günde 6 defa 2-4 puf ventolin öksürük kesilinceye kadar en fazla 2 hafta kullanmaya devam ediniz. Daha önceden fliksotide veya pulmicort gibi inhala steroid kullanıyorsanız dozunu 1 hafta süreyle 2-4 katına çıkınız. Örneğin Fliksotide 2×1 kez kullanıyorsanız 1 hafta 4×2 kullanınız.
2.         Eğer hışıltı ve nefes sıkışması varsa ve PEF değeri %60-80 arasında ise 0.5-1 mg/kg dozunda ve maksimum 60 mg olacak şekilde prednol tableti ezerek tatlı reçel, pekmezle birlikte veriniz. Prednol tab 4 veya 16 mg tabletleri vardır. Örneğin 20 kg olan bir çocukta 10 ile 20 mg arasında (0.5-1 mg/kg dozunda) gereklidir ve Prednol 16 mg tabletten 1 tablet verebilirsiniz. Tableti içirdikten sonra saatte bir ventolin uygulamaya devam edin ve çocuğunuzun doktoruna haber verin ve hastaneye götürün.
3.         Bariz hışıltı ve nefes sıkışması varsa ve PEF %60 altında ise yukarıdaki gibi prednol tableti içirin ve vakit geçirmeden acil bölümüne götürün. Çocuğunuzu acil serviste tedavi edilmesi gerekir. Acil servise götürünceye kadar saatte bir kez ventolin uygulamaya devam ediniz.

Ventolin dozu nasıl hesaplanır ve nasıl verilir?
Doz hesaplaması:
Ventolin nebul dozu: Ventolin dozu 0.15 mg/kg dozunda ve en az 1 ampul olacak şekilde (6 aydan küçüklerde yarım ampul) verilir. En fazla 5 mg verilr. 1 ampul ventolinde 2.5 mg ventolin vardır. Hazne içine ventolin konulur ve içine 2 cc kadar serum fizyolojik ilave edilebilir.
Ventolin puf dozu: 2-4 puf verilir. Her bir puf ayrı ayrı uygulanır.

Astım Tedavisinde İlaçlar nasıl verilir?

Astım tedavisinde ventolin eğer evde nebulizasyon cihazı varsa nebulizatör ile verilmelidir. Nebulizatör yoksa ağızlıklı veya maskeli hazne ile (Hangisini kullanıyorsa) verilmelidir. Bricanyl turbuhaler doğrudan kullanılır.
İlaç kullanma tekniklerini sitemizden izleyebilirisiniz. Bunun için tıklayın..

Ventolinin yan etkileri nelerdir?

Ventolin kullanırken elde tremor denilen tireme olabilir ve dozun azaltılması gerekir. Elde titreme olduğunda lütfen doktorunuzla temasa geçiniz.

 35711