Astımın teşhisi nasıl konulur?
Astım belirtileri olan çocukların “Çocuk Allerjisi ve Astım” uzmanlarınca değerlendirilmesi ve muayenesinin yapılmasından sonra astım düşünülüyorsa gerekli testlerin yapılması gerekir. Çocuklarda astımın %80-90’ı alerjik olduğu için ciltten alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır. Verilen nefeste nitrik oksit testi yapılabilir. Gerekli olan durumlarda kan testleri ve ter testi yapılır. Bu sonuçlarla astım olup olmadığına karar verilmektedir. Testler tek başına teşhis koydurmayıp teşhiste en önemli nokta deneyimdir. Çocuklarda alerjik hastalıklar konusunda en deneyimli uzmanlar Çocuk Alerji Uzmanlarıdır.

Alerji testleri neden önemlidir?
Ciltten alerji testinin yapılma tekniği ve yorumlanması yetişkinlerden farklıdır. Çocuklarda ciltten alerji testi astım teşhisinde, tedavi planında çok önemli bilgi vermektedir Bu nedenden dolayı alerji testinin “Çocuk Allerjisi” uzmanları tarafından veya bu uzmanların gözetiminde yapılması çok önem taşımaktadır. Aksi taktirde astımı olmayanlara yanlış olarak astım ve astımı olanlara da astım olmadığı sonucuyla karşı karşıya kalabiliriz. Tedavi düzenlenmesinde de büyük hatalara neden olabilmektedir.

Alerji testi kaç yaşında yapılmaktadır?
Cilt alerjileri, egzema, gıda alerjileri gibi asıl sebebin gıda alerjisi olduğu düşünülen alerjik hastalıklarda 2-3. Aydan itibaren alerji testi yapılabilmektedir. Astım ve alerjik nezle gibi daha çok polen, ev tozu akarı gibi nefes yoluyla alerji oluşturan alerjik hastalıklarda 1-2 yaşından sonra yapılması uygundur.

Ciltten alerji testi yerine kandan yaptırsam olur mu?
Kandan yapılan alerji testleri hem daha pahalı hem de ciltten yapılan testlere göre daha az güvenlidir. Bu sebeple sadece ciltten alerji testini yapmaya engel durumlarda (cilt testini etkileyen ilaçların kesilememesi, ciltte yaygın alerjinin olması gibi) yapılabilir.
 
Çocuklarda alerjik hastalıkların teşhisinde ve başka hastalıkların ayrılmasında zaman zaman solunum fonksiyon testi ve nefeste niitrik oksit testinden başka PPD (Tüberküloz testi), ter testi, reflü testleri, röntgen ve pefmetre gibi testler gerekebilmektedir.

Astım teşhisi koymak için deneyim çok önemlidir. Kesin teşhis konulduktan sonra ez az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedavi etmek temel prensip olmalıdır. Aksi taktirde kesin teşhis yapılmadan uygulanacak uzun süreli tedaviler gereksiz yere veriliyor olabilir.

En sık yapılan yanlışlar
-Çocuklara alerji testlerinin çocuk alerji uzmanları tarafından yapılması gerekr. Bu konuda gerekli eğitim alan uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Alerji testi doğru telnikle yapılmazsa ve deneyimsiz kişilerce yapılırsa yanlış teşhislerle karşılaşabilirsiniz.
-Tek başına alerji testinin teşhis koydrduğunu düşünmek de doğru değildir. Çünkü çocuğun muayenesi ve ayrıntılı öyküsü ile birlikte değerlendirmek gerekir.
-Uzun süren öksüürk veya tedaviye cevap vermeyen öksürük durumunda hemen astım teşhisi konularak bir çok astım ilacının verilip kullanması doğru değildir. Teşhis konulduktan sonra tedavi başlanmalıdır.


 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIM TEŞHİSİ NASIL KONULUR? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE