Anafilaksi nedir?
Yaşamı tehdit eden ciddi alerjik reaksiyondur.
 
Anafilaksi ve astım birbirinden nasıl ayrılmaktadır?
Anafilaksinin belirtileri astımı taklit edebildiği için iki durumun ayrılması çok önemlidir. Alerjik olunan besin veya ilaçların alımından sonra ilk 30 dakika içinde gelişen bir durumdur. Anafilaksi sıklıkla ilaçlar, immunoterapide alerjen ekstresinin verilmesi, aşılar, böcek sokmaları sonrası gelişmektedir. . Genellikle vücutta kaşıntı ve kızarıklıklar gelişirken astımda daha az oranda görülmektedir.
 
Anafilaksi belirtileri nelerdir?
Yüzde kızarıklık, kaşıntı, vücutta şişlikler, sesli nefes alıp verme, hırıltı, nefes sıkışması tansiyon düşmesi, karın ağrısı ve bayılmaya neden olabilmektedir.
 
Anafilaksi tedavisi nasıldır?
Anafilaksi ölümle sonuçlanabileceği için çok hızlı tedavi edilmelidir. Dakikaların önemi vardır. Anafilaksinin yenilenmesini önlemek için nedenin belirlenmesi ve anafilaksi anında yapılacak tedavi hakkında doktorunuzdan bilgi almanız gerekmektedir. Anafilaksi anında adrenalin (epinefrin) oto-enjektörü kullanmasını öğrenmelisiniz. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIM VE ALLERJİK ŞOK İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE