Astım ve Sinüzit

Yetişkin astım hastalarının %28’e varan oranda aspirin ve diğer aspirin benzeri ilaçların (steroid dışı anti-inflamatuar ilaçlar) alınmasıyla astım alevlenmesi görülür.

Aspirene duyarlı olmanın belirtileri nelerdir?

Astım ve SinüzitAspirine bağlı astımlı hastaların çoğunda belirtiler 30 yaşından önce başlar. Bu hastalarda uzun süreli (kronik) burun tıkanması ve burun için polipler görülmektedir. Aspirine aşırı duyarlığı olan hastalarda aspirin alımından sonra dakikalar içinde veya 1-2 saat içinde astım alevlenmesi görülmektedir. Astım alevlenmesi yanında burun akıntısı, burun tıkanması, göz kaşınması, baş ve boyun bölgesinde kızarıklık, kaşıntılı kızarıklıklar (ürtiker)  görülmektedir. Bazen ciddi nefes tıkanması, şok, bilinç kaybı ve hatta solunum durmasına neden olabilmektedir.

Tanı nasıl konulur?

Aspirin duyarlılığının teşhisini koyacak kan testi yoktur. En doğru teşhis aspirin verilerek yapılan provokasyon testidir. Aspirin verilerek yapılan test çok tehlikeli bir test olduğundan her türlü uygulamanın yapılabileceği merkezlerde yapılması gerekmektedir.

Tedavisi nedir?

Aspirin ve benzeri ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Ateş düşürücü veya ağrı kesici kullanacağınız zaman parasetamol kullanabilirsiniz. Bu tür ilaçların içinde ne olduğunu bilmiyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız ve aspirine duyarlı olduğunuzu doktorunuza ve eczacıya hatırlatmalısınız. Aynı zamanda doktorunuzun önerisiyle bazı ilaçlar kullanılabilir. Aspirin kullanması zorunlu olan bazı durumlarda tolerans geliştirmek için desentizasyon denilen aspirine duyarsızlaştırma tedavisi yapılabilmektedir.
Bir kez aspirin duyarlılığı gelişmişse ömür boyu devam edeceği unutulmamalıdır!

 1513