Ateş düşürücüleri kullanmayan yoktur. Birçok ateş düşürücü ilaçlar hakkında zaman zaman haberler yayınlanıyor. Kimi zaman parasetamol kullanmayın kimi zaman da ibuprofen kullanmayın sakıncalı diye haberler çıkıyor. Bu haberlere rağmen ateş düşürücü ilaçları yine de kullanmaktan vazgeçmiyoruz.Alerjik hastalıklar her geçen gün de artmaya devam ediyor. Astım ise en sık görülen alerjik hastalıktır.

Peki alerjik hastalığı olan çocuğunuza hangi ateş düşürücü ilacı vereceksiniz?

 
Astımlı hastaların %30’a yakınında asetil salisilik asit, ibuprofen, metimazol gibi ateş düşürücü ve ağrı kesicilere karşı ciddi alerji görülebilir. Özellikle kız çocuklarında ve 10 yaşından büyüklerde daha sık görülmekte. Bu nedenle astımlı ve alerji hastalarında ateş düşürücü kullanılacaksa içinde parasetamol bulunan ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Ne Zamana Ateş Düşürücü İlaç Kullanmalısınız?  

Çocuğunuzun ateşi koltuk altından 38.0 derece üstünde ise ateş düşürücü ilaçlar verebilirsiniz. Çocuğunuzda hafif ateş görülüyorsa öncelikle çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Yarım saat içinde başarılı olunmuyorsa koltuk altı, kasıklara ıslak bezler ile kompres uygulayabilirsiniz. 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIMDA HANGİ ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ? İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 17.12.2014 11:16:01

Sevgili Azra, iyileşmen ve sağlıklı olabilmen için yemek yemen gerekiyor. Herşeyden yemesende sağlıklı olabilecek kadar yemelisin. Annen ve baban ile ortak bir nokta bulabilirsiniz.

azra - 16.12.2014 21:38:52

doktor amca ben 7 yasindayim alerjik astim hastaligim var yemek yemek istemiyorum annemde babam cok zorluyo ama icim istemiyo ne zaman iyilesirim

YORUM EKLE