Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Astımda Hangi Ateş Düşürücü?
Okunma : 16521


Ateş düşürücüleri kullanmayan yoktur. Birçok ateş düşürücü ilaçlar hakkında zaman zaman haberler yayınlanıyor. Kimi zaman parasetamol kullanmayın kimi zaman da ibuprofen kullanmayın sakıncalı diye haberler çıkıyor. Bu haberlere rağmen ateş düşürücü ilaçları yine de kullanmaktan vazgeçmiyoruz.Alerjik hastalıklar her geçen gün de artmaya devam ediyor. Astım ise en sık görülen alerjik hastalıktır.

Peki alerjik hastalığı olan çocuğunuza hangi ateş düşürücü ilacı vereceksiniz?

 
Astımlı hastaların %30’a yakınında asetil salisilik asit, ibuprofen, metimazol gibi ateş düşürücü ve ağrı kesicilere karşı ciddi alerji görülebilir. Özellikle kız çocuklarında ve 10 yaşından büyüklerde daha sık görülmekte. Bu nedenle astımlı ve alerji hastalarında ateş düşürücü kullanılacaksa içinde parasetamol bulunan ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Ne Zamana Ateş Düşürücü İlaç Kullanmalısınız?  

Çocuğunuzun ateşi koltuk altından 38.0 derece üstünde ise ateş düşürücü ilaçlar verebilirsiniz. Çocuğunuzda hafif ateş görülüyorsa öncelikle çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Yarım saat içinde başarılı olunmuyorsa koltuk altı, kasıklara ıslak bezler ile kompres uygulayabilirsiniz. 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Yorum
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY 17.12.2014 11:16:01
Sevgili Azra, iyileşmen ve sağlıklı olabilmen için yemek yemen gerekiyor. Herşeyden yemesende sağlıklı olabilecek kadar yemelisin. Annen ve baban ile ortak bir nokta bulabilirsiniz.
Yorum
azra 16.12.2014 21:38:52
doktor amca ben 7 yasindayim alerjik astim hastaligim var yemek yemek istemiyorum annemde babam cok zorluyo ama icim istemiyo ne zaman iyilesirim
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Prof. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.