Çocuğumda astım gelişmemesi için gebelikte dikkat etmem gereken bir şey var mı?
Hem gebelikte hem de doğumdan sonra sigara dumanına maruziyeti önleme dışında astım gelişmesini önleyecek kanıtlanmış ya da yaygın kabul gören bir girişim yoktur.
 
Anne sütü ile beslenmek alerjik hastalıkların gelişmesini önler mi?
Evet. Doğumdan sonra anne sütü beslenenlerde inek sütü ve mamalarla beslenenlere göre daha az alerjik hastalıklar gelişmektedir.
 
Enfeksiyonlardan korunma
Enfeksiyon astım krizini başlatan en önemli sebeptir.
-Gribin yoğun olduğu dönemlerde kalabalık ortamlarda bulunulmamalı ve çocuğun öpülmesi engellenmelidir
-Gereksiz antibiyotik kullanılmamalıdır. Astımlı çocukta enfeksiyon geçirince ne yapması konusunu daha ayrıntılı öğrenmek için tıklayınız.
 
Grip aşısı
-Grip aşısı yapılması her astımlı hastaya önerilmekle birlikte çok büyük faydası yoktur. Bu nedenle isteyen ailelere yapılabilir. Grip aşısı hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız
 
Psikolojik etkenlerden korunma
-Stres, aşırı gülme ve ağlama astım krizini başlatabilir. Bu nedenle aşırı stresli olan ve sık psikolojik problemler yaşayanların çocuk psikiyatristi tarafından görülmesi uygun olabilir.
 
 Probiyotikler alerji gelişmesini engeller mi?
 Belirgin bir etkisi olmamakla birlikte faydalı etkileri olabileceği yönünde bilgiler vardır.  Allerji hastaları için beslenme önerileri için lütfen tıklayınız.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIMDA KORUNMA VE ÖNLEMLER İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 13.12.2014 21:17:27

Ben çocuk alerji uzmanıyım, yalnızca 18 yaşa kadar bakıyorum. Bu nedenle size yardımcı olamayacağım. Bir yetişkin alerji uzmanına danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.

sevgi - 13.12.2014 12:20:32

1 buçukta hamileyim yazayıunuttum onu

sevgi - 13.12.2014 12:16:56

bendede astım var ama ben de her gün daralma var gece uyuyamıyorumne yapmam gerekiryardım istiyorum sizden

YORUM EKLE