Astımda Nebulizatör Kullanımı

Genellikle 2-3 yaş altındaki çocuklarda tercih edilmektedir. 4-5 yaş altındaki çocuklarda ve diğer yöntemleri yapamayan büyük çocuklarda da tercih edilebilir.

Nebulizatör Kullanımı

Çocuklarda ilaç uygulamak için Jet nebulizatör dediğimiz kompresörlü nebulizatör cihazları kullanılmaktadır. Ultrasonik nebulizatörler tercih edilmez. İlaç ağızlık veya yüz maskesiyle uygulanmaktadır.

Nebulizatörle ilaç vermeden önce ilacın saç köklerine zarar vermesini engellemek için saçlar bone ile veya bir şapka ile örtülmeli ve gözleri korumak için de çocuk gözlüğü veya yüzücü gözlüğü kullanılmalıdır. Kullanılan ilaçlar 1 yıl gibi kısa kullanımlarda herhangi bir yan etkisi görülemese de daha uzun kullanımlarda saç kökleri ve gözlere zarar verebilir. Bu ilaçların ne kadar kullanılacağı belli olmayacağı için ilk baştan önlem almakta fayda vardır.

1.       Nebulizatörü çantasından çıkartınız

2.       Hortumun bir ucunu nebulizatöre bir ucunu haznenin altına yerleştiriniz.

3.       İlacı paketinden çıkartınız. Hazne içine boşaltınız. 2-3 cc ilave serum fizyolojik koymanız ilaçtan yararlanmayı artırmaktadır. (100 cc’lik serum fizyolojik alabilirsiniz). Çocuk çok huzursuz oluyorsa konulmayabilir.

4.       Nebul tarzındaki ilaçlar maskeyle çok uzun süre kullanıldığında saç köklerine ve göze zarar verebilir. Bu nedenle çocuğunuzun başına bone ve gözlük takınız. Gözlük basit çocuk gözlüğü olabildiği gibi yüzücü gözlüğü olması idealdir.

5.       Makinanın fişini takınız ve düğmesini basınız.

6.       Beş yaşından küçükler maske ile ve beş yaşından büyükler ağızlık parçasıyla derin nefes alınıp verilmelidir.

7.       Nubulizasyon haznesinde ilaç bitince uygulamayı bitirebilirsiniz. Buhar gelmemeye başlayınca hazne içini kontrol ediniz.

8.       Uygulama sonrası küçük çocuklar su içmesi veya beslenmesi önerilir. Büyük çocuklar ise dişlerini fırçalaması veya su ile gargara etmesi önerilmektedir. Bu uygulama ile ağız içinde mantar oluşumu engellenmiş olmaktadır.

9.       Her uygulama sonrası hazneyi sudan geçiriniz. Haftada bir sabunlu su ile yıkayınız ve bol su ile durulayınız. 1-2 ayda bir hazne setini değiştirmeniz uygun olabilir

10.   Uygulama bittikten sonra fişini çekmeyi unutmayınız.

11.   Nebulizatör filtresini kullanım talimatının önerdiği sürelerde değiştiriniz.

12.   Nebulizatörü kullanım talimatından daha uzun çalıştırmayınız.

Nebulizatör Yıkanması

Nebulizatör kullanımdan sonra sabunlu suyla yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Haftada 1-2 defa yıkandıktan sonra onda bir seyreltilmiş çamaşır suyunun az miktarı su içine konarak 10 dakika bekletilip bol suyla durulanır.

Nebulizatör içine asla bez sürülmez.

 

 56902