İnsanların yaşadağı ortamlarda bir çok alerjene rastlanabilmektedir. Ancak her alerjen herkese aynı etkiyi yapmaz. Alerjik yatkınlığı olan kişilerde bazı maddelere farklı reaksiyonlara sebep olarak farklı hastalıklara yol açmaktadır. Astımdan korunmak için bazı yöntemler vardır.
Astıma neden olan alerjenin tespitinden sonra sorunlu alerjenden kaçınmak gerekir. Astıma neden olan alerjenler ev içi alerjenler ve ev dışındaki alerjenler olarak sınıflamak gerekir.
Ev içinde en sık astımı tetikleyeciler ev tozu akarları, evcil hayvan, hamam böceği, kemirgenler ve küflerin alerjenleri yanında sigara ve ev içi hava kirleticileri gibi irrritanlardır.
Ev dışı alerjenler denildiğinde polenler ve küfler akla gelmektedir.
İnsanlar zamanlarının %90’nını genellikle ev içinde geçirdiği için çevresel önlemler genellikle ev içinde alınan önlemlerdir.

Astım tedavisi için; evlerde alerjen yoğunluğunu azaltmanın etkinliği konusunda çelişkili sonuçlar vardır. Maalesef alerjen azaltılması ile klinik iyileşme bulguları uyumlu değildir. Bununla birlikte astımlı çocuklar için ve astımdan korunmak için astıma neden olan alerjenlere karşı önlemler alınmasında fayda vardır. İnsanların yaşadağı ortamlarda rastlanan çok çeşitli alerjenler vardır. Astıma neden olan alerjenin tespitinden sonra sorunlu alerjenden kaçınmak gerekir. Astıma neden olan alerjenler ev içi alerjenler ve ev dışındaki alerjenler olarak sınıflamak gerekir. Evde bulunan alerjenler ve irritanlar sıklıkla astım tetiklenmesine neden olmaktadır. Ev içinde en sık astımı tetikleyeciler ev tozu akarları, evcil hayvan, hamam böceği, kemirgenler ve küflerin alerjenleri yanında sigara ve ev içi hava kirleticileri gibi irrritanlardır.
Evde astım tetikleyicilerini azaltmak için çeşitli önlemler alınabilir. Çevresel fiziksel problemlerin önlenmesi ve sigara içilmesinin önlenmesi bu önlemlerin başında gelir.
İnsanlar zamanlarının %90’nını genellikle ev içinde geçirdiği için çevresel önlemler genellikle ev içinde alınan önlemler daha etkili olabilmektedir. Astımdan korunma önemlidir.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
ASTIMDAN KORUNMA YOLLARI İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 14.9.2015 20:47:40

Astım teşhisinin bir çocuk alerji uzmanı tarafından konulduğuna emin olmalısınız. Çocuk alerji uzmanınız çocuğunuza uygun tedavi yöntemini uygulayacaktır. Tedavi süreci ile birlikte şikayetlerinizin azalması beklenir. Azalma görülmüyorsa nedeni araştırılabilir.

cigdem nisanci - 12.9.2015 18:04:28

Merhaba doktor bey 6 yasinda oglum 5 yasindaki kizima atopikdermetit , alerjik rfinite,enfeksiyona bagli Astim teshisi konuldu.Geniz akintisi 've oksuruk kesilmiyor lutfen bilgilendirirseniz sevinirim.

YORUM EKLE