Astımı Olan Çocuklar Hangi Ateş Düşürücü Kullanmalı

Ateş düşürücüler kullanmayan yoktur. Birçok ateş düşürücü ilaçlar hakkında zaman zaman haberler yayınlanıyor. Kimi zaman parasetamol kullanmayın kimi zaman da ibuprofen kullanmayın sakıncalı diye haberler çıkıyor. Bu haberlere rağmen ateş düşürücü ilaçları yine de kullanmaktan vazgeçmiyoruz.Alerjik hastalıklar her geçen gün de artmaya devam ediyor. Astım ise en sık görülen alerjik hastalıktır.

Peki alerjik hastalığı olan çocuğunuza hangi ateş düşürücü ilacı vereceksiniz?

Astımı Olan Çocuklar Hangi Ateş Düşürücü Kullanmalı?Astımlı hastaların %30’a yakınında asetil salisilik asit, ibuprofen, metimazol gibi ateş düşürücü ve ağrı kesicilere karşı ciddi alerji görülebilir. Özellikle kız çocuklarında ve 10 yaşından büyüklerde daha sık görülmekte. Bu nedenle astımlı ve alerji hastalarında ateş düşürücü kullanılacaksa içinde parasetamol bulunan ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Ne Zamana Ateş Düşürücü İlaç Kullanmalısınız?

Çocuğunuzun ateşi koltuk altından 38.0 derece üstünde ise ateş düşürücü ilaçlar verebilirsiniz. Çocuğunuzda hafif ateş görülüyorsa öncelikle çocuğunuzun kıyafetlerini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz. Yarım saat içinde başarılı olunmuyorsa koltuk altı, kasıklara ıslak bezler ile kompres uygulayabilirsiniz.

 18959