Astımlı Çocuklar ve Kayak

Astımlı Çocuklar ve Kayak

Astımlı çocukların yaklaşık %60’ında egzersiz yaparken öksürük, nefes sıkışması gibi şikayetleri olmaktadır. Bu sebepten aileler de çocuklarının spor yapmalarını istememektedirler. Çocuklar spor yapamadıkları zaman da bu sefer şişmanlayıp obesite sorunlarıyla karşı karşıya kalmaktadırlar. Obesite astımın daha da kötüleşmesine neden olmaktadır.

Astımlı çocuğun spor yapmasına engel olunmamalıdır. Ancak spor yaparken bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Dikkat edeceğimiz noktalara gelince; spor yapmadan 30 dakika önce hafifi terleme oluncaya kadar 15 dakika ısınma hareketleri yapılması çok faydalıdır. Hafifi ısınmadan 30 dakika sonra yapılacak egzersizle spor yaparken akciğerlerinizle ilgili sorun yaşama şansınız çok az olacaktır.
Spor seçiminde daha çok yüzme, tenis, voleybol, basketbol gibi spor aktiviteleri önerilmekle birlikte her spor yapılabilir. Tek yapılmaması gereken spor tüple dalıştır.

Soğuk havada yapılan sporlar tavsiye edilmemekle birlikte bazı önlemlerle yapılabilir. Öncelikle kayak yapmadan 30 dakika önce hafifi egzersiz yapılmalı ve soğuk havayla doğrudan temas engellenmelidir. Bunun için atkı veya kar maskesi kullanılmalıdır. Doğrudan soğuk havadan nefes alınması engellenmiş olur. Burundan nefes alıp verilmelidir. Burundan nefes alınması alınan nefesin nemlenmesini ve ısınmasını sağlayacağı için önemlidir. Egzersiz ile nefes sıkışmaları oluyor ise egzersizden 15 dakika önce doktorunuzun tavsiye ettiği nefes açıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Spor yapmak için astımınızın kontrol altın olması ve kontrol altında değilse öncelikle tedavi olunması çok önemlidir. Kontrol altında olmayan astımlı çocukların spor yapmaları çok kötü sonuçlara neden olabilir.

Astımlı Çocuklar ve Kayak İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE