Anneler çocuklarınızı özellikle ilk 6ay anne sütü ile besleyin. İnek sütünü 1 yaşından önce vermeyiniz. Gereksiz antibiyotik vermeyiniz.

 

Bol su için. İdrarınız koyu ise yeteri kadar su içmiyorsunuz demektir. Kaynak sularını tercih edin.

 

Taze sebze ve meyva tüketimine küçük yaştan itibaren önem veriniz. Meyvalardan özellikle elma astımı önlemede etkili olabilir. Taze sıkılmış meyva suları kullanılabilir.

 

Yeterli omega-3 alın (Balık yağı); Omega 6 içeren ayçiçeği, mısır, soya, pamuk ve margarin gibi yağları diyetinizden çıkartın. Bunların yerine zeytinyağı ve doğal hayvani yağları (tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı) alın. Balık tüketin.  

 

Kefir, yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi ve boza gibi probiyotiklerden (faydalı mikroplar) zengin gıdalarla beslenin.

 

Güneşlenerek D vitamini alınız.

 

Pastörize sütlerden mümkün olduğunca kaçının. Kutu sütü tüketmeyin. Süt yerine geleneksel yöntemlerle mayalanmış süt ürünlerini (yoğurt, peynir, kefir) tercih edin.

 

Katkı maddesi ilave edilmiş, paketlenmiş gıdaları yemeyin

 

Sarımsak ve/veya kuru soğan faydalı olabilir.

 

Domates çorbası ve domates salçası tüketin (Domotese alerji yoksa)

 

Balık yağı, C vitamini, D vitamini, E vitamini, Magnezyum içeren gıdalar veya vitamin preparatlarını doktorun tavsiyesine göre veriniz. Tuzdan zengin beslenme alışkanlığı kazandırmayınız.

 

Zerdeçal: Alerjiye neden olan maddeleri azaltır ve 2x 1-2 tatlı kaşığı (soğuk olarak) kistik fibroz ve astımlı çocuklarda faydalıdır.

 

Üzüm çekirdeği tozu: Antioksidan ve antihistaminik etkisi vardır. 2x 1-2 tatlı kaşığı (soğuk olarak) alabilirsiniz. Astımlı çocuklarda faydalı olabilir.

 

Şişmanlık astımı artırabilir ve bu nedenle şişmanlamaktan kaçının.

 

Bıldırcın yumurtası gibi gereksiz besinlere boşuna para harcamayınız.

 9644