Atopik Dermatit Nedir?

Atopik dermatit kelimesini duymayan kalmamıştır. Duymayanlar da aslında duyduklarının farkında olmayabilirler. İşin içine egzama kelimesi de girince kafalar karışıyor. Biz de kafa karışıklığımızı giderelim dedik ve bu yazıyı kafa karışıklıklarımız için yazdık. O zaman başlayalım, nedir bu atopik dermatit?

Nedir bu atopik dermatit?

Atopik dermatit çocuklarda görülen en sık cilt hastalığıdır. Atopik dermatit  farklı isimlerle de tanıyorsunuz. Diğer isimlere bakacak olursak;

Egzama (Çoğunuzun duyduğu, bildiği isim budur.)
-Dermatit
-Atopik egzama
-Atopik Dermatit

Kafa karışıklığına tam olarak son vermek için yurt dışında sıklıkla atopik dermatit ismi kullanılırken, Türkiye’de ise egzama kelimesi çok sık kullanılıyor diyebiliriz.

Atopik dermatitten ne zaman şüphelenmeliyim?

Atopik dermatitten ne zaman şüphelenmeliyim

Atopik dermatit belirtileri genellikle 1 yaşından önce başlar. Atopik dermatitli çocukların sıklıkla ciltleri kurudur. Saçlı deride, yüzde ve boyunda sıklıkla belirtiler vardır. Çocuklar sık sık kaşıntıdan dolayı uyuyamazlar. Huzursuzdurlar.

Atopik dermatiti olan çocukların belirtileri genellikle saçlı deride kepeklenme veya yüzde kızarıklıkla kendini göstermektedir. Bu nedenle sıklıkla bebeğin öpülmesinden veya babanın sakallarının çocuğun yüzüne zarar vermesinden dolayı sorun olduğu düşünülür. Belirtiler artınca ve özellikle de kollar ve vücutta da kızarıklıklar görülmeye başlayınca artık durumun öpmeye bağlı olmadığı anlaşılır.

Atopik dermatit uzun süren bir ciltt hastalığıdır. Cilt bakımının nasıl yapılacağı öğrenilmelidir. Tedavi ve cilt bakımı ile çocuğun rahatsızlığı hafifletilir.

Sonuç olarak ;

Atopik dermatit egzama olarak bilinen ve çocuklarda görülen en sık alerjik cilt rahatsızlığıdır. Atopik dermatit teşhis ve tedavisini yapan en deneyimli uzmanlar çocuk alerji uzmanlarıdır. Çünkü atopik dermatitin en sık nedeni gıda alerjisidir. Gıda alerjisi teşhisi ise en doğru şekilde, ciltten alerji testiyle konulmaktadır. Bu testin yapılması ve yorumlanması konusunda en detaylı eğitim alan uzmanlar ise çocuk alerji uzmanlarıdır.

Atopik Dermatit için Hangi Doktoru Gitmeliyim?

Atopik dermatit (Egzama) belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Atopik dermatiti olan bir bebekte aynı zamanda gıda alerjisi olabilir, ilerde astım ve alerjik nezle gelişebilir. Takip edilmesi gerekir. Çocuklarda astım, alerjik nezle ve gıda alerjisi konusunda uzman olan hekimler çocuk alerji uzmanlarıdır. Bu nedenle atopik dermatiti olan bir çocuğun çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

 16861