Bağışıklık sistemi ve Alerjik HastalıklarBağışıklık sistemi
ile alerjik hastalıklar arasında güçlü bir bağ vardır. İki sistem birbirine bağlıdır. Bu yazımızda sizlere bu iki sistema arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

 

Alerji ve bağışıklık sistemi birbirine bağlı mıdır?

 
İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Evet doğru okudunuz. Alerjiye neden olan bağışıklık sistemi vardır. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetli hale gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağşıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir. Mikroplarla ne kadar güçlü savaşırsanız alerjik hastalıklar sizden o kadar uzakta olacak demektir.
 

Bağşıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

 
Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için en önemli yapılması gereken şey gereksiz antibiotik kullanmaktır. Bunun dışında doğal beslenmek, sigara dumanından uzak durmak, sebze ve meyveyle zengin beslenmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için çok önemlidir. 
 
Vücudumuzu mikroplara karşı koruyan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yapılan her türlü önlem  alerjik hastalıkların gelişmesini engelleyen en önemli uygulamalardır. 
 
 
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ VE ALERJİK HASTALIKLAR İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 22.3.2015 13:54:50

Çocuk alerji uzmanı tarafından ciltten alerji testi yapılarak teşhis konulduğundan emin olmalısınız. Çocuk alerji uzmanınız çocuğunuza uygun tedavi yöntemini seçecektir. Biz alerji derecesi yüksek hastalarımıza aşı tedavisi uyguluyoruz. Aşı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiyi linkte bulabilirsiniz.Geçmiş olsun. http://www.ahmetakcay.com/sayfa/199/astimda-asi-tedavisi-immunoterapi.html

Yasemin - 19.3.2015 17:22:46

Hocam benim 3 yaşında bir çocuğum var ve total ıge si 4000 di ilk defa bakıldığında da sonra doktorumuz alerji şurubu singualar verdi 2000 den aşağı düşmüyor ne yapmam gerek alerji testi yapıldı herseye alerji si var

YORUM EKLE