Bağışıklık Sistemi ve Alerjik Hastalıklar

Bağışıklık sistemi ile alerjik hastalıklar arasında güçlü bir bağ vardır. İki sistem birbirine bağlıdır. Bu yazımızda sizlere bu iki sistema arasındaki ilişkiden bahsedeceğiz.

Alerji ve bağışıklık sistemi birbirine bağlı mıdır?

İnsan vücudunda iki tür bağışıklık sistemi vardır. Birisi mikroplardan koruyan bağışıklık sistemi diğeri ise alerjiye neden olan bağışıklık sistemidir. Evet doğru okudunuz. Alerjiye neden olan bağışıklık sistemi vardır. Bu iki sistem denge halindedir. Mikroplara karşı olan bağışıklık sistemi zayıflarsa alerjiye neden olan bağışıklık sistemi kuvvetli hale gelir ve alerjik hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle mikroplara karşı olan bağışıklık sisteminin zayıflatılmaması gerekir. Mikroplarla ne kadar güçlü savaşırsanız alerjik hastalıklar sizden o kadar uzakta olacak demektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için neler yapılmalıdır?

Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için en önemli yapılması gereken şey gereksiz antibiotik kullanmaktır. Bunun dışında doğal beslenmek, sigara dumanından uzak durmak, sebze ve meyveyle zengin beslenmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için çok önemlidir.

Vücudumuzu mikroplara karşı koruyan bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için yapılan her türlü önlem  alerjik hastalıkların gelişmesini engelleyen en önemli uygulamalardır.

 16353