Polenlere karşı hassasiyeti olan kişilerin bahar aylarının gelmesiyle birlikte alerji belirtileri göstermesine Bahar Alerjisi denilmektedir. Sık sık öksürük, nezle, burun tıkanması, burun kaşıntısı, gözlerde sulanma bu belirtilerden bazılarıdır.

Peki Bu Belirtiler Ne Zaman Başlar?


Bahar alerjisi belirtileri Mart ayında başlar. Mart ayında ilk ortaya çıkan polenler ağaç polenleridir. Nisan ve Mayıs ayında ise ot polenleri kendini gösterir. Temmuz ayından ekim ayına kadar ise yabani ot polenleri kendini gösterir. Hangi polenin alerji yaptığının öğrenilmesi çok önemlidir. Hangi polene karşı alerji varsa o döneme yönelik önlemler alınabilir. Ancak hangi polene alerjiniz olduğunu bilmiyorsanız gerekli önlemleri doğru zamanda alamayabilirsiniz.  

Hangi Polene Alerjim Var?

Hangi polene alerjiniz olduğunu alerji uzmanı tarafından yapılan ciltten alerji testleri ile öğrenebilirsiniz. Bahar alerjisi belirtileri görülen çocuklar ise bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmelidir.
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BAHAR ALERJİSİ BELİRTİLERİ NE ZAMAN BAŞLAR? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE