Bahar Alerjisi Belirtileri Nelerdir

Bir çoğumuz bahar aylarının gelmesini dört gözle bekler. Havalar ısınsa, çiçekler açsa, kuşlar etrafta dans etse, çocuklarımızı soğuktan korumak için kat kat giydirip ‘Acaba üşüyecek mi?’ diye endişelenmesek… Bahar ayları bir çok yönde harikadır. Ancak polenlere hassasiyeti olanlar için bahar ayları tam bir kabus olabilir.

Bahar Alerjisi Nedir?

Bahar alerjisi nedirBahar aylarında, Mart, Nisan ve Mayıs da polenler havaya yayılır ve baharın geldiğini bizlere müjdeler. Ancak polene karşı hassasiyeti olan kişilerde, polenlerin havaya yayılmasıyla birlikte burun kaşınması, hapşırma, nezle, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi alerjik nezle, göz alerjisi belirtilerini yaşarlar. Bu belirtilerin görülmesine Bahar Alerjisi denilmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin yanında bahar aylarında ayrıca, sık sık öksürük, nefes sıkışması gibi astım belirtileri de görülebilmektedir. Çocuklarda genellikle alerjik nezle, astımla birlikte görülür.

Peki, Polen Alerjisi Nedir?

Eminim bir çocuğunuz Polen Alerjisini de duymuşsunuzdur. Peki Bahar Alerjisi ile Polen Alerjisi arasında ne fark var? Hiç bir fark yoktur. Az önce anlattığım gibi bahar aylarının gelmesiyle ortalıkta dolaşan polenler ortaya çıkıyor. Polenlere hassasiyeti olan kişilerde ise bazı belirtiler görülüyor. Buna Bahar Alerjisi diyoruz. Polenlerden kaynaklandığı için Polen Alerjisi olarak da biliniyor.

 4552