bahar-aylarinda-dogan-cocuklarda-astim-daha-sik-goruluyor

Bahar Aylarında Doğan Çocuklarda Astım Daha Sık Görülüyor

Yapılan araştırmalar sonrasında özellikle bahar ayları olan Mart, Nisan ve Mayıs aylarında doğan çocuklarda alerjik hastalıkların daha sık olduğu ortaya çıktı. İnsanın aklına neden diye geliyor.

Hepimizin bildiği gibi bahar aylarında havada fazla miktarda polen bulunur. Polenler vücudumuza nefes yoluyla girmektedir. Polenler burun ve ağızdan girerek burunda ve akciğerlerde alerjik reaksiyonları başlatabilmektedir.

Özellikle anne ve babasında alerjik hastalık olan ailelerin çocuklarının bahar aylarında bebekleri doğarsa polen alerjisi gelişme riski de doğal olarak daha yüksek oluyor. Çünkü bahar aylarında etrafta polen alerjeni çok fazladır.

Polen alerjisi de astım ve alerjik nezle gibi alerjik hastalıklara neden olmaktadır. Astımın en sık nedeni alerji olup, en sık alerji nedeni de ev tozu akarı ve polen alerjenleridir. Bu nedenle polen mevsiminde öksürün ve nefes sıkışan çocuklarda astım yönünden araştırma yapılmaktadır.

Ailelere önerimiz anne ve babada alerjik bir hastalık varsa ve bebekleri bahar ayında doğmuşsa polenlere karşı dikkatli olmalarını öneriyoruz. Bunu yapmak belki zor ama bazı önlemler alabiliriz. Bunlar;
-Bahar aylarında pencerelerin açık tutulmaması,
-Evin havalandırmasını akşam vakitleri ve rüzgarlı olmayan havalarda yapılması
-Çamaşırların polenlerin yoğun olduğu günlerde açık havada kurutulmaması
-Anne ve babanın polen mevsiminde eve gelince kıyafetlerini değiştirip duş almaları faydalı olabilir.

Bahar Aylarında Doğan Çocuklarda Astım Daha Sık Görülüyor İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE