Burunun asıl görevi nefes alıp vermek ve koku almaktır. Burun ve sinüsler alınan nefesin akciğerlere ulaşmasından önce nefesin nemlenmesi, ısıtılması, filtre edilmesi ve yabancı partiküllerin temizlemesini sağlar. Burundaki koruyucu mukaza tabakası vücudu koruyan bir kalkan gibi çalışır. Bu çalışma sisteminde herhangi bir bozulma önemli problemlere neden olur. Özellikle küçük bebeklerde önemli sorunlara neden olur.
 

Bebeklerde burun tıkanması veya burundaki sekresyonun temizlenememesi solunum sıkıntısı, huzursuzluk, uyku bozulması, uyku apnesi ve beslenme bozulmalarına neden olabilir.
 

Yenidoğanlarda ve 1 yaşından küçük bebeklerde burun tıkanması genellikle nezle, üst solunum yolu enfeksiyonu ve süt/soya alerjisi nedeniyle olmaktadır. Serum fizyolojikle lavaj tavsiye edilir. Alerjik nezle veya sinüzit varsa bu hastalıklara uygun tedavi verilmelidir.
 

Serum fizyolojikle burun yıkanması ve aspire edilmesi gribal enfeksiyonu olan çocuklarda burun tıkanmasının tedavisinde etkilidir. Ayrıca çocuklarda sinüzit ve akut otitis media gelişmesinin önlenmesinde etkili bulunmuştur.
 

Bebeklerde burun tıkanması tedavisinde serum fizyolojikle burun yıkanması, aspire edilmesi, erken doğan bebeklerde, küçük bebeklerde ve çocuklarda güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.
 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BEBEKLERDE BURUN TIKANIKLIĞI İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE