Bebeklerde hırıltı önemli bir sorundur. Bazen de çok basit bir nedene bağlı olur. Hırıltının nedeninin ne olduğunun bilinmesi gerekir. Sıklıkla bebeklerin sorunudur. Ancak her yaşta görülebilir.  En sık neden gribe bağlı bronşiolittir.
 
İlk 1 yılda bebeklerin %3o’unda hırıltı görülür. Bu oran .ocuklar 2 yaşına gelince %15’e iner ve 3. Yaşta bu oran %10’a iner. Yaş büyüdükçe hırıltı görülmesi azalır.
 

Hırıltı Çocuk Hangi Çocuklardır?

1 aydan daha uzun süren veya, üç veya üçten fazla hırıltı olan çocuklara hırıltılı çocuk denir.
 

Bebeklerdeki Hırıltı Tipleri

Geçici hırıltı
Ailesinde alerji olamayan çocuklardaki hırıltı
Ailesinde alerji olan çocuklarda hırıltı
 

Geçici Hırıltı

Genellikle 3 yaşından sonra kendiliğinden düzelir.  Geçici hırıltılar genellikle ilk 1 yaşta başlar.
 

Ailesinde alerji olamayan çocuklardaki hırıltı

Bu çocuklarda hırıltı genellikle 6 yaşından sonra da devam eder. 6 yaşına kadar gribal enfeksiyonlar sırasında hırıltı olur. 13 yaşından sonra genellikle düzelirler.
 

Ailesinde alerji olan çocuklarda hırıltı

Anne veya basında astım olanlarda, çocukta alerjik nezle olanlarda görülen hırıltı vardır.
 
Bebeklerdeki hırıltı 1 aydan uzun sürüyorsa, 3 defadan fazla tekrarlamışsa çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesi gerekir. 

Hırıltısı olan bebeklerin alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk immünoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış diploması olan uzmanlardır. Bu nedenle hırıltısı olan bebeklerin çocuk alerji uzmanı tarafından teşhis edilmesi ve tedavisinin planlanması en doğru yol olacaktır

 7042