Arının soktuğu yerde hafif kızarıklık şişlik ve ağrı görülebildiği gibi bazen büyük şişlikler, yorgunluk, kusma gibi belirtilere neden olabilir. Arı sokmasından sonra fazla şişme görülmesi hayatı tehtit eden ciddi şokla giden allerjik reaksiyonların (Anaflaksi) görülmeyeceğinin göstergesidir. Bu kişilerde anaflaksi gelişme sıklığı %3-5 oranındadır.


 


Arı soktuktan sonra ne kadar zaman sonra belirti verir?


24-48 saat içinde belirtiler giderek artar. 7 gün devam edebilir. Bazen 72 saat sonra belirtiler ortaya çıkar.


 


Anaflaksi belirtisi ne zaman görülür?


Hayatı tehtit eden allerjik çok dediğimiz bu durum arı sokmasından sonra 15 dakika içinde gelişir. Nadiren 72 saat kadar gecikebilir. Çocuklarda daha az görülür.


 


Anaflaksi yani allerjik şoku nasıl anlıyacağım?


Tansiyon düşmesi veya nefes almada zorluk başlamışsa şok gelişmeye başlamıştır. Bu durumda acilen epipen oto-enjektörü kullanılmalıdır.


 


Allerjik şok gelişince daha sonra tekrarlar mı?


24 saat içinde tekrarlayabilir. Bu nedenle gözlem altında tutulur.


 


Toksik reaksiyon ne demektir?


Aynı anda 50-100 arının sokmasıyle gelişir. Daha sonra anaflaksi gelişebilir.


 


Serum Hastalığı nedir?


Bazen immünolojik olarak serum hastalığı denen hastalık görülür. Bu hastalıkta arı sokmasından 7 gün sonra eklem ağrısı ve kurdeşen dediğimiz cildin kaşıntılı allerjik hastalığı görülür. Serum hastalığı geçirenlere de aşı yapılmalıdır.


 


Beklenmedik başka hastalıklara neden olabilir mi?


Evet. Damarların iltihaplanması, böbreklerin etkilenmesi, sinirlerin tutulması, beyinde iltihaplanma gibi nadir hastalıklara neden olabilir. 

 1343