Bazı besinleri aldığımız zaman vücudumuz reaksiyon verir. Vücudumuz o besini kabul etmez ve alerji yapar. Böyle bir durumda alerji yapan besinin tüketilmemesi gerekir. Tüketime devam etmeniz çocuğunuzda sorunlara yol açabilir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için besin alerjisinin teşhis edilmesi gerekir. Peki siz çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu fark edebilir misiniz? Bu yazımızdan sonra fark edeceksiniz, emin olun.

 
 

Çocuğumda Besin Alerjisi Olduğunu Nasıl Anlarım?

 
Çocuğunuzda besin alerjisi olduğunu anlamak için çocuğunuzda bazı belirtileri görmeniz ve bu belirtileri yorumlayabilmeniz gerekir. Bu belirtilerden en sık görülenleri; besin alımından sonra ağız etrafında, yüzde ya da vücutta kızarıklık, kaşıntı, egzama olmasıdır. Bunlar dışındaki belirtilerine bakacak olursak ;
 
 
-Çocuğunuzda egzama belirtileri varsa (yanaklarında kızarıklık veya kulak arakasında, boyunda, eklem yerlerinde kızarıklık, ciltte kuruluk)
-Çocuğunuzun vücudunda kaşıntılı kızarıklıklar var ve tekrarlıyorsa
-Ek gıdaya yeni başladınız ve beslendikten sonra 2 saat içinde dudak etrafında kızarıklık, dilde veya dudakta şişme oluyorsa
-Kakasında kan görmüşseniz
-Sebebi bulunamayan kusmalar oluyorsa
-Tedaviye cevap vermeyen reflü varsa
-Sebebi bulunamayan kabızlık varsa
-Şiddetli gaz ağrısı varsa (3 haftadan uzun süren ve 3 saatten daha uzun huzursuzluk)
-Sık tekrarlayan akciğerde hırıltı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya nefes sıkışması varsa
-Besin alımından sonra alerjik şok dediğimiz vücutta ciddi kaşıntılı kızarıklık ve nefes sıkışması olmuşsa
 
Besin alerjisinden şüphelenmeniz için bu belirtilerin hepsi olmak zorunda değil. Bir tanesi bile besin alerjisinden şüphelenmek için yeterlidir. Çocuğunuzun zaten bir besine karşı alerjisi varsa diğer besinlere karşı da besin alerjisi gelişme riski yüksektir.
 
 

Anne Sütüyle Beslenen Bebeklere Dikkat !

 
'Benim bebeğim sadece anne sütüyle besleniyor onda olmaz' diye düşünmeyin. Besin alerjisi belirtileri yalnızca anne sütüyle beslenen bebeklerde de görülebilir. Alerjik gıdalar annenin sütüyle bebeğe geçer. Böyle bir durumda tabiki de anne sütü kesilmez. Anne sütü ilk 6 ay bebeğin alerjik hastalıklara yakalanma riskini 10 kat azaltır. Peki çözüm olarak ne yapacaksınız? Anne sütünü kesmek yerine anne diyet yaparak alerjik gıdaları tüketmez. Böylece bebeğe de alerjik gıda geçmez.
 
Bebeğinizde besin alerjisi belirtileri varsa teşhisinin konulması çok önemlidir. Teşhis konulmadan alerjiye neden olan besin alınmaya devam edilirse bebeğin hayatı tehkikeye sokulabilir. Bu nedenle besin alerjisi belirtilerini gözden kaçırmamalı, teşhis ve tedavi süreci için çocuk alerji uzmanına gitmelisiniz.
 

Hangi Doktora Gitmeliyim?

 
Çocuğunuzda, yukarıda bahsettiğimiz belirtilerinden bir tanesi bile gördüyseniz, çocuğunuzu besin alerjisi açısından değerlendirilmesi için çocuk alerji uzmanlarına götürmelisiniz. Besin alerjisinde özellikle  anne sütü ile beslenen bebeklerde doğru teşhis ve tedavi çok önemlidir. Sağlıklı bir süreç için çocuk alerji uzmanlarına gitmelisiniz.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BESİN ALERJİSİ BELİRTİLERİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 21.10.2015 00:08:25

İlaç alımından sonra oluşan belirtiler varsa ilaç alerjisinden şüphelenilmelidir. Bir çocuk alerji uzmanı tarafından değerlendirilmenizde fayda var.

nezif ziro - 20.10.2015 14:48:47

Oglum ikiyasinda iki ay once idarar yolunda enfeksiyon var diye cocuk cerrahisi bir antibiyotik verdi bu ilaci cocuga icirdikten bir saat sonra dudaginda ve bogazinda ciddi sislikler oldu nefesi cok hiriltili ve nefes alip vermede cok gucluk cekiyodu ilac yan etki yapmis dedidoktorondan sonra bi sikinti olmadi iki gun once ilac falan kullanmadigim halde oglumun dudaginda yine sislik oldu birgun arayla bidaha tekrarladi neden olabilir acaba yardimci olursaniz sewinirim

YORUM EKLE