Besin alerjisi saptanan çocukların besin alerjisinin düzelip düzelmeyeceği çok merak edilir. Besin alerjisi genellikle düzelir ancak düzelip düzelmeyeceği konusunda önemli ip uçları vardır. Besin alerjisinin düzelmesini etkileyen birçok faktör vardır. 

 

Besin Alerjisinin Düzelmesini Etkileyen Faktörler


-Alerjik besinin cinsi
-Kaç çeşit gıdaya alerji olduğu,
-Kaç yaşında teşhis konulduğu,
-Teşhis konulduğunda besin alerjisinin şiddeti,
-Astım ve alerjik nezlenin birlikte olup olmadığına göre değişmektedir.

Süt yumurta, soya ve buğdaya alerji düzelme şansı yüksekken fıstık, balık ve deniz ürünlerine alerji düzelme şansı düşüktür.

 

Teşhisi ve Tedavisi Kimler Tarafından Yapılmalı? 


Besin alerjisi olan çocukların teşhisini çocuk alerji uzmanı yapmalı ve en az 6 ayda bir mutlaka yeniden görmelidir. Düzenli takip ve tedavi ile mutlu sonu yakalayabiliriz.  5 yaşına kadar besin alerjisi %80-90 düzelmektedir. 5 yaşına kadar düzelme görülmeyen çocuklarda daha önemli bir süreç bizi beklemektedir. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi önemlidir.
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BESİN ALERJİSİ DÜZELİR Mİ? İLE İLGİLİ YORUMLAR
hulya taşova - 23.1.2015 14:51:18

Öncelikle yanitiniz için çok tesekkur ederim sabah doktorumuza gittik alerji uzmanina.. Yine alerjiden kaynaklı mukozanin cigere indiğini kabartilarin kurdeşen olduğunu söyledi alerji surubu ve antibiyotik verdi ayrıca 6 saat arayla ventolin flixotide verdi teşekkürler...

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 23.1.2015 13:47:58

Bir an önce bir çocuk alerji uzmanına gitmenizi öneririm. Geçmiş olsun.

hulya tasova - 22.1.2015 17:01:37

Hocam lütfen acil!! 2 yaşındaki kızımda doğduğundan beri kış aylarında öksürük hirilti hapsirik oluyordu bundan bi 15 gün önce ateşlendi şiddetli öksürük dahilinde hizli nefes alip verme vardi doktora goturdum bogaz enfeksyonu dedi bi antibiyotik verdi ama antibiyotikten sonra uç gün ateşi devam etti ve bacakları karni alerji gibi kabardi kasindi tekrar dok. göturdugumde antibiyotik öncesi alerji şurubu kullanmamı söyledi öyle on gün kullandik antibiyotik biteli uç gün oldu dun yine bi anda öksürük gece ise kopek havlamasi seklinde öksürük oldu buhar verdim öksürüğü hafifledi gece bi vaktim yine bacaklar kabarmis kasintili bi şekilde yine cikti şuan ateşi hala var korkuyorum doktor bey lütfen yanit verin öksürük ateş ve gece döküntülü ni şekilde ya klasik 3 haftadir

YORUM EKLE