Besin alerjisi
, herhangi bir besinin alındıktan sonra bağışıklık sistemi tarafından yanlışlıkla yabancı olarak tanınıp buna karşı değişik mekanizmalarla alerji belirtilerinin ortaya çıkmasıdır. G
enellikle 1-2 yaşından önce görülen besin alerjisinin, 3 yaş altında görülme sıklığı %6 iken yetişkinlerde bu sıklık %1-2 civarındadır. Peki besin alerjisinden korunmak mümkün mü? 
 

Besin alerjisinden korunmak mümkün değil. Ancak...


Besin alerjisinden korunmak maalesef mümkün değil. Ancak besin alerjisinin oluşmaması için alabileceğiniz önlemler var: 

-Besin alerjisinden korunmak istiyorsanız bebeğiniz doğduktan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü verin ve 2 yaşına kadar anne sütü vermeye devam edin. Çünkü ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen çocuklarda besin alerjisi riski 10 kat azalmaktadır.

-Besin alerjisinden korunmak için doğumdan 2 yaşına kadar mecbur kalmadıkça antibiyotik vermeyin. Çünkü gereksiz antibiyotik bağırsak florasını bozarak alerji gelişme riski artırmaktadır.
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BESİN ALERJİSİNDEN NASIL KORUNURUM? İLE İLGİLİ YORUMLAR

YORUM EKLE