Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Besin intoleransı nedir?
Okunma : 4508
Alerjik olmayan mekanizmalarla oluşan toksik olmayan besine bağlı reaksiyonlara besin intoleransı denir. Besin intoleransı hayatı tehtit etmez. Genellikle belirtiler besin alerjisine göre daha hafiftir..

Besin intoleransı metabolik, farmakolokik ve psikolojik nedenlerle gelişebilir. Metabolik nedenlerden en sık besin intoleransı laktoz intoleransıdır. Besin intolransının bir çok nedeni olduğu için tek bir testle teşhis koymak zordur.

Farmolojik nedenli besin intoleransı besinin kendisine bağlı gelişen reaksiyonlardır. Besin boyları, koruyucular, besin ürünleri toksinleri, monosodyum glutamat, metasülfitler, kafein gibi maddlere bağlı besin intoleransı gelişebilmektedir.
 

Etiketler: besin intoleransı
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Prof. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.