Vücudumuzdaki her organda olduğu gibi böbreklerimizin de bazı hastalıklara yakalanma riskleri vardır. Günümüzde en çok bilinen 6 adet böbrek hastalığı vardır.

Böbrek Hastalıkları Türleri

• Nefrit: Nefronların iltihaplanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Bu hastalık böbrek yetmezliğinin oluşmasındaki en önemli sebeplerden birisidir.

• Albumin: Böbreğimizde bulunan idrar süzme kapsüllerinin tam randımanlı olarak çalışmamasından dolayı oluşan bir hastalıktır.

• Böbrek Taşları: Kişide bulunan idrar yollarında oluşan iltihap sonucu eğer bir tıkanma olur ise, buradaki maddeler çökelerek vücudumuzda böbrek taşlarını oluşturmaktadır. Bunun sonucunda böbrek taşları da böbreğimizde ciddi anlamda şiddetli ağrı ve kanamalara sebebiyet vermektedir. Bazen bu hastalıkta idrarın kanlı çıktığı da görülmüştür.

• Üremi: Bu hastalık böbreğin yeterli derecede üreyi süzememesi sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık kanda bulunan üre miktarı artması sonucu oluşmaktadır.

• Böbrek Kanseri: Böbrek kanserinde orta yaş üzeri ve çocuk tümörü olmak üzere iki türlü tümör vardır. Orta yaş üzeri tümörüne “renal hücreli karsinom” denilmektedir. Çocuk tümörüne ise “Wilm’s tümörü” denilmektedir. Bu iki tümörün belirtisi ise, idrarın kanlı olması ve karnınızda oluşan sancılı ağrılardır. Eğer tümör erken teşhis edilirse tedavi şansı yüksektir.

• Böbrek Yetmezliği: Kronik ve Akut böbrek yetmezliği olarak 2 gruba ayrılmaktadır. Kişideki böbreklerin tam olarak görevini yerine getirememesi sonucu bu hastalık ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığın olup olmadığını, kanımızdaki kreatinin ve üre oranına baktırarak öğrenebiliriz.

Glomerulonefrit nedir?

Streptokok denilen boğaz ve cilt enfeksiyonlarından 1-2 hafta sonra gelişen böbrek iltihaplanmasıdır.

Glomerulonefrit Belirtileri nelerdir?

Göz kapaklarında veya bacaklarda şişlik, kırmızı idrar yapma, tansiyon yüksekliği ve böbrek yetmezliği ile karşımıza çıkmaktadır.

Hangi yaşlarda ortaya çıkar?

5 ile 12 yaş arasında ortaya çıkmaktadır.

Nasıl teşhis konulur?

Yapılacak kan, idrar ve böbrek ultrasonu ile teşhis konulmaktadır.

Böbrek biyobsisi gerekir mi?

Nadiren bazı durumlarda biopsi gerekebilmektedir.

Tedavide neler verilmektedir?

Su, tuz, protein alımı kısıtlanır. İdrar söktürücüler ve tansiyon düşürücüler kullanılabilir. Antibiotik tedavisi de verilmektedir.

İyileşir mi?

%95 iyileşmektedir.

 4325