Doç. Dr. Ahmet AKÇAY
 
 
Bronşektazi
Okunma : 6963

Bronşektazi ne demektir?

Akciğerlerdeki enfeksiyon, havayollarındaki tıkanma nedeniyle havayollarının genişlemesine denir.

 

Bronşektazinin sebepleri neler olabilir?

Birçok nedeni vardır ve bunların en başında enfeksiyon gelir. Ayrıca akciğere kaçan bir madde, bağışıklık sistemindeki bir bozukluk, kistik fibroz,  mideden besinlerin akciğerlere kaçması gibi birçok nedenden dolayı gelişebilir.

 

Bronşektazinin belirtileri nelerdir?

Düzelmeyen öksürük, özellikle sabahları bol balgam çıkarma, sık sık akciğer enfeksiyonu geçirme gibi sorunlarla belirti verebilir.

 

Teşhisi nasıl konur?

Özel çekilen bilgisayarlı tomohgrofi (HRCT) ile tanı konur. Havayollarındaki genişlemeler görülebilir.

 

Tedavide neler önemlidir?

Öncelikle sebep bulunmalıdır. Sebep bulunduktan sonra akciğerlerin daha da kötüleşmemesi için akciğerdeki balgam her gün fizyoterapi yapılarak boşaltılmalıdır. Balgam çıkarmaya kolaylaştırmak için doktorunuzun tavsiye ettiği buhar aletleriyle balgam yumuşatılmalıdır. Her ay balgam kültürü yapılmalıdır ve enfeksiyon saptanırsa antibiotik başlanmalıdır.

 

Ameliyat gerekir mi?

Bazen gerekebilir. Ameliyat edilebilecek yerde bronşektazi varsa ve sık sık enfeksiyona neden oluyorsa bronşektazi gelişen bölge amaliyatla çıkarılmalıdır.

 


Etiketler: bronşektazi
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)

 
Adınız:


Yorumunuz:
Yorum
orhan cura 25.10.2013 11:59:42
HARİKA HASTALARIN GÖRSELİ SEYRİ ÇOK EĞİTİCİ OLUYOR
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Prof. Dr. Ahmet AKÇAY veya ahmetakcay.com sorumlu tutulamaz.