Bronşektazi ne demektir?

Akciğerlerdeki enfeksiyon, havayollarındaki tıkanma nedeniyle havayollarının genişlemesine denir.

 

Bronşektazinin sebepleri neler olabilir?

Birçok nedeni vardır ve bunların en başında enfeksiyon gelir. Ayrıca akciğere kaçan bir madde, bağışıklık sistemindeki bir bozukluk, kistik fibroz,  mideden besinlerin akciğerlere kaçması gibi birçok nedenden dolayı gelişebilir.

 

Bronşektazinin belirtileri nelerdir?

Düzelmeyen öksürük, özellikle sabahları bol balgam çıkarma, sık sık akciğer enfeksiyonu geçirme gibi sorunlarla belirti verebilir.

 

Teşhisi nasıl konur?

Özel çekilen bilgisayarlı tomohgrofi (HRCT) ile tanı konur. Havayollarındaki genişlemeler görülebilir.

 

Tedavide neler önemlidir?

Öncelikle sebep bulunmalıdır. Sebep bulunduktan sonra akciğerlerin daha da kötüleşmemesi için akciğerdeki balgam her gün fizyoterapi yapılarak boşaltılmalıdır. Balgam çıkarmaya kolaylaştırmak için doktorunuzun tavsiye ettiği buhar aletleriyle balgam yumuşatılmalıdır. Her ay balgam kültürü yapılmalıdır ve enfeksiyon saptanırsa antibiotik başlanmalıdır.

 

Ameliyat gerekir mi?

Bazen gerekebilir. Ameliyat edilebilecek yerde bronşektazi varsa ve sık sık enfeksiyona neden oluyorsa bronşektazi gelişen bölge amaliyatla çıkarılmalıdır.

 

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BRONŞEKTAZİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
orhan cura - 25.10.2013 11:59:42

HARİKA HASTALARIN GÖRSELİ SEYRİ ÇOK EĞİTİCİ OLUYOR

YORUM EKLE