Hastalığınızın ilk birkaç günü içinde bronşitin belirtilerini sağuk algınlığı belirtilerinden ayırmak zordur. Doktorunuz bronşit teşhisi için çocuğunuzu muayene eder ve stetoskopla çocuğunuzun akciğerlerini dinler. Doktorunuz akciğerde zaturre veya önemli bir durumdan şiphelenirse bazı testler istiyebilir. 

-Akciğer Röntgeni: Akciğer dinleme bulguları zaturre veya başka öneli bir hastalığı düşündürüyorsa akciğer röntgenni  akciğeğrlerin durumu hakkında doktora yardımcı olur. Eğer çocuğunuz sigara içelen bir ortamda ise röntgen önemlidir. 

-Balgam testi: Balgam akciğerlerden gelen mukustur. Doktorunuz balgamdan şüpheleniyorsa öksürterek balgam kültürü yapılır. Antibiotik gerekliliği bakımından balgam kültürü yapılabilir. Balgam testi ayrıca alerji belirtisi için de test edilebilir. 

-Akciğer fonksiyon testi: Akciğer fonksiyon testi sipirometri diye adlandırılan cihaza üflenerek yapılan bir testtir. 5-6 yaşından büyük çocuklara yapılabilir. Bu testler akciğerden bir saniyede çıkabilen hava miktarı ve akciğer fonksiyonları ölçülmektedir. Astım ve amfizem teşhisinde önemli bilgiler vermektedir. 

 4749