Burun tıkanıklığı, burun ve burun içindeki mukazanın ve burundaki kan damarları çevresindeki dokunun sıvı nedeniyle ödemli olmasından dolayı oluşan tıkanıklıktır. Burun tıkanması gelişmeyen çocuk neredeyse yok gibidir. Burun tıkanıklığı bazen hafif olabilirken bazen hayat kalitemizi etkileyebilecek kadar ciddi olabilir. Peki burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? Sizin yapabileceğiniz neler var?
 

Önce Nedeni Bulunmalı

 
Burun tıkanıklığı tedavisi nedene göre değişmektedir. Öncelikle nedeni bulunmalıdır. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı tedavisinde serum fizyolojik gibi basit damlalar veya spreyler ile tedavi edilebilir. Burun akıntısı yeşilse veya 10 günden uzun süren burun tıkanması yanında bir de baş ağrısı varsa antibiyotik gerekebilir.
 
Burun tıkanıklığı nedeni alerjik nezle ise alerjik nezleye yönelik tedavi yapılmalıdır. Alerjik nezlenin başlıca belirtileri burun tıkanıklığı, nezle, peşpeşe hapşırma ve burun kaşınmasıdır.
 
Besin alerjisine bağlı burun tıkanması varsa besin alerjisi çocuk alerji uzmanlarınca tespit edilmeli ve diyet yapılmalıdır.
 

Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gitmeliyim?

 
Burun tıkanıklığı olan bir çocukta, burun tıkanıklığıyla birlikte aşağıdaki belirtiler de oluyorsa mutlaka Çocuk Alerji Uzmanına gidilmelidir.
 
-Peşpeşe hapşırma
-Sık burun kanaması
-Burun kaşınması
-Sık tekrarlayan nezle
-Gözlerde kaşınma ve sulanma
-Boğazda kaşınma
-Bahar aylarında veya evde temizlik yapılınca belirtilerin olması
-Sık öksürük
-Akciğerde hırıltı
-Egzama belirtileri
-Uykuda horlama ve ağız açık uyuma
-Geniz etinin tespit edilmesi
-Sık ağız kokusu
-Sık sinüzit ve kulak iltihabı
 
Bu saydığımız belirtiler alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu nedenle burun tıkanıklığı yanında saydığımız belirtiler oluyor ise altta yatan bir alerjik nezle olabilir. Alerjik nezle, astım veya egzama belirtileri birlikte olan burun tıkanıklıkları mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca görülmesi gerekir.
 

Evde Neler Yapabilirsiniz?

 
Burun tıkanıklığı gelişen bir çocukta doktara gidinceya kadar bazı önlemler alabilirsiniz.
 
-Eğer burun akıntısı uzun sürmüşse ve sulu bir anezle varsa, özellikle hapşırma, burun kaşınması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi belirtiler varsa alerjiyle ilişkili bir durum olabilir. Antihistaminikler yardımcı olabilir. Birkaç gün antihistaminik şurup verebilirsiniz.
-Çocuğunuz bebek veya küçük bir çocuksa burnunu temizleyemiyorsa bir şırınga ile veya aspirasyon pompası ile burundaki sekresyon çekilebilir.
-Çocuğunuzun bulunduğu ortamda, evin balkonu veya mutfağında sigara içilmesini engelleyin,
-Bol su içirin.
-Burun tıkandıkça deniz suyu sıkın veya sık sık serum fizyolojik damlatın.
 
Burun tıkanıklığı ile alerjik hastalıkların belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk imminoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır.
 
 
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY Çocuk Hastalıkları, Çocuk Alerji Astım, İmmünoloji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı, İstanbul Alerji, Harbiye Mahallesi, Teşvikiye caddesi, No: 37, Kat: 3, Şişli, İstanbul Randevu ve bilgi için: 0850 433 93 93 (09-18 aranabilir)
BURUN TIKANIKLIĞI TEDAVİSİ İLE İLGİLİ YORUMLAR
Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.12.2014 22:28:50

Alerjik nezlede burun kanaması sık olur. Kızınızı alerjik nezle bakımından çocuk alerji uzmanı görebilir

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.12.2014 22:28:01

2 yaşına kadar bu şikayetleri devam ederse çocuk alerji uzmanına götürmenizde fayda var

Prof. Dr. Ahmet AKÇAY - 9.12.2014 22:25:06

Kızınızı çocuk alerji uzmanının görmesi gerekiyor

lale - 3.12.2014 01:11:05

kizim 2.5 yasinda ve mevsimsel alerjisi var gozlerde sulanma kizariklik burunda ve gozde kasinma pes pese hapsurma..alerji surubu ve spreyi kullaniyorum biraz geciyo ama sık h tekrarliyo burnu surekli tikali..ne yapacagimi bilemiyorum artik..

Fatma - 2.12.2014 16:02:07

Merhabalar dr bey benim 16 aylik bir oglum var adi burak.Burak 27 haftalik olarak dogdu bir cok sikinti atlattı cok sukur suan saglikliyiz.yaklasik 8 aylıkken bir kere burun tikanikligiyla basladi sonunda bronsoulite gecirdi hastanede yatmadik 1 saatlik bir oksijen verildi evde 10 kadar ventolin kullandik tamamen iyilesti bu arada ciger filmi temiz cikti simdi ara ara burun tıkanıklığı oluyor her hapsirmasinda mutlaka 2 kere hapsiriyor ama cok sık olmuyor ve ara arada burnunu kasiyor sizce cocuk alerji bolumune goturmelimiyim.

Tugba - 2.12.2014 14:40:10

Benim kizimdada alerjik var hiriltisi oldugu zamanlarda cok yattik hastanede suan 4 yasina giriyo su bir bucuk senedirde burun kanamalari oluyo catlak vardir diye dr goturduk catlakta yok bu tikanikla alakali kaniyo acaba.

YORUM EKLE