Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığı, burun ve burun içindeki mukazanın ve burundaki kan damarları çevresindeki dokunun sıvı nedeniyle ödemli olmasından dolayı oluşan tıkanıklıktır. Burun tıkanması gelişmeyen çocuk neredeyse yok gibidir. Burun tıkanıklığı bazen hafif olabilirken bazen hayat kalitemizi etkileyebilecek kadar ciddi olabilir. Peki burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir? Sizin yapabileceğiniz neler var?

Burun Tıkanıklığının Önce Nedeni Bulunmalı

Burun Tıkanıklığı TedavisiBurun tıkanıklığı tedavisi nedene göre değişmektedir. Öncelikle nedeni bulunmalıdır. Gribal enfeksiyona bağlı burun tıkanıklığı tedavisinde serum fizyolojik gibi basit damlalar veya spreyler ile tedavi edilebilir. Burun akıntısı yeşilse veya 10 günden uzun süren burun tıkanması yanında bir de baş ağrısı varsa antibiyotik gerekebilir.

Burun tıkanıklığı nedeni alerjik nezle ise alerjik nezleye yönelik tedavi yapılmalıdır. Alerjik nezlenin başlıca belirtileri burun tıkanıklığı, nezle, peşpeşe hapşırma ve burun kaşınması dır.

Besin alerjisine bağlı burun tıkanması varsa besin alerjisi çocuk alerji uzmanlarınca tespit edilmeli ve diyet yapılmalıdır.
Ne Zaman Çocuk Alerji Uzmanına Gitmeliyim?

Burun tıkanıklığı olan bir çocukta, burun tıkanıklığıyla birlikte aşağıdaki belirtiler de oluyorsa mutlaka Çocuk Alerji Uzmanına gidilmelidir.

-Peş peşe hapşırma
-Sık burun kanaması
-Burun kaşınması
-Sık tekrarlayan nezle
-Gözlerde kaşınma ve sulanma
-Boğazda kaşınma
-Bahar aylarında veya evde temizlik yapılınca belirtilerin olması
-Sık öksürük
-Akciğerde hırıltı
-Egzama belirtileri
-Uykuda horlama ve ağız açık uyuma
-Geniz etinin tespit edilmesi
-Sık ağız kokusu
-Sık sinüzit ve kulak iltihabı
Bu saydığımız belirtiler alerjik nezle, astım ve egzama belirtileridir. Bu nedenle burun tıkanıklığı yanında saydığımız belirtiler oluyor ise altta yatan bir alerjik nezle olabilir. Alerjik nezle, astım veya egzama belirtileri birlikte olan burun tıkanıklıkları mutlaka çocuk alerji uzmanlarınca görülmesi gerekir.

Burun Tıkanıklığı İçin Evde Neler Yapabilirsiniz?

Burun tıkanıklığı gelişen bir çocukta doktara gidinceya kadar bazı önlemler alabilirsiniz.

-Eğer burun akıntısı uzun sürmüşse ve sulu bir anezle varsa, özellikle hapşırma, burun kaşınması, gözlerde sulanma, kaşınma gibi belirtiler varsa alerjiyle ilişkili bir durum olabilir. Antihistaminikler yardımcı olabilir. Birkaç gün antihistaminik şurup verebilirsiniz.
-Çocuğunuz bebek veya küçük bir çocuksa burnunu temizleyemiyorsa bir şırınga ile veya aspirasyon pompası ile burundaki sekresyon çekilebilir.
-Çocuğunuzun bulunduğu ortamda, evin balkonu veya mutfağında sigara içilmesini engelleyin,
-Bol su için.
-Burun tıkandıkça deniz suyu sıkın veya sık sık serum fizyolojik damlatın.

Burun tıkanıklığı ile alerjik hastalıkların belirtileri olan çocukların alerjik hastalıklar konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji uzmanları (diğer adı çocuk imminoloji ve alerji hastalıkları uzmanları) çocuklardaki astım ve alerjik hastalıklar konusunda eğitim almış uzmanlardır.

 7418