Kimyevi maddeler, bitki yağları, kozmetikler, vücut kokusunu önleyici losyonlar, ağız temizleyici ilâçlar, ilâçlar, giyecekler, plâstikler, boyalar vs. Bunlara olan hassasiyet geniş ölçüde değişiktir ve zaman zaman alerjik boyutlara ulaşabilir. Ciltte farklı bir reaksiyon geldiği taktirde ve bu durum alerjenlere bağlandığında durumdan cilt alerjisi olarak bahsedilebilir. 
Cilt alerjisi güneş alerjisi ile birlikte ortaya çıkabilir. Güneş alerjisinde ciltte kabarıklık, kızarıklık ve kaşıntı görünür. Güneşe çıkıldıktan ilk 30 dakika içinde kendisini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır.

Güneş yanıkları ise güneş altında uzun süre kalındıktan sonra ortaya çıkan bir şikayettir. Güneşe maruz kalınan yerlerde kızarıklık ve ağrının ön planda olduğu bir durumdur. 2-3 saat sonra ortaya çıkar. Güneş alerjisinde kişinin kendi bağışıklık sisteminin güneş vasıtası ile oluşan maruziyeti ile şekil değiştiren cilt proteinlerine karşı gösterdiği alerjik bir durum olarak varsayılmaktadır.

Nadir de olsa ağır vakalar görülebilir. Şikayetlerde döküntü, şişme, tansiyon düşüklüğünün görüldüğü hayatı tehdit eden durumlar söz konusu olabilir. Güneş alerjisinin teşhisini alerji uzmanları koymaktadır.

Cilt Alerjisi Nedir?

Cilt alerjisi kimyevi maddeler, bitki yağları, kozmetikler, vücut kokusunu önleyici losyonlar, ağız temizleyici ilâçlar, ilâçlar, giyecekler, plâstikler, boyalar gibi maddelere hassasiyet geniş ölçüde değişiktir ve zaman zaman alerjik boyutlara ulaşabilir. Ciltte farklı bir reaksiyon geldiği taktirde ve bu durum alerjenlere bağlandığında duurmdan cilt alerjisi olarak bahsedilebilir.

 307